RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda po spotkaniu z Joe Bidenem. „Mogę państwu zdradzić…”

Andrzej Duda i Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli (fot. PAP/MON/Wojciech Król)
Andrzej Duda i Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli (fot. PAP/MON/Wojciech Król)

Najnowsze

Popularne

Podczas odbywającego się szczytu NATO w Brukseli doszło do spotkania przywódców Polski i USA. O czym rozmawiali? – Cieszę się, bo rozmowy z prezydentem Joe Bidenem pokazują, że współpraca ze USA jest żywa, a prezydent Biden z uwagą przygląda się sytuacji bezpieczeństwa w naszej części świata – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

„Zdecydowane przywiązanie”. Komunikat Białego Domu po spotkaniu Duda-Biden

Prezydenci Biden i Duda rozmawiali o wzmocnieniu NATO i szczycie z prezydentem Putinem – informuje Biały Dom po spotkaniu przywódców Polski i USA....

zobacz więcej

Prezydent uczestniczył w poniedziałek szczycie NATO w Brukseli; na konferencji prasowej mówił o poruszanych na nim kwestiach oraz o rozmowach prowadzonych na marginesie szczytu, w tym z prezydentem USA Joe Bidenem.

O czym rozmawiali prezydenci Duda i Biden?


– Jeśli chodzi o spotkanie z prezydentem Joe Bidenem, to mocno chcę podkreślić, że z mojego punktu widzenia dobre posunięcie pana prezydenta i dyplomacji amerykańskiej, że przed spotkaniem z prezydentem Władimirem Putinem, spotkał się i z przedstawicielami państw bałtyckich, spotkał się ze mną, spotkał się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem – zaznaczył Duda.

Jak podkreślił cieszy się, bo to pokazuje, że „ta współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest żywa, a prezydent Biden, ogromnie przecież doświadczony polityk, jak sam zresztą podkreślał – architekt budowania pewnego systemu bezpieczeństwa naszej części Europy – ze spokojem i uwagą przygląda się tej sytuacji bezpieczeństwa, która u nas, w naszej części świata jest”.

Zobacz także: Szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. projektu deklaracji
teraz odtwarzane
Andrzej Duda o projekcie deklaracji szczytu NATO

– Ja jestem maksymalistą. Chciałbym, żeby było jeszcze więcej sił sojuszniczych u nas w kraju, żeby ta obecność była jeszcze mocniejsza. Ale wszyscy żyjemy w jakichś realiach i wiemy, że musimy o tę sojuszniczą obecność spokojnie zabiegać i mamy też świadomość, że naszym naczelnym obowiązkiem przede wszystkim, jako tych, którzy decydują o sprawach rozwoju Polski i bezpieczeństwa naszego kraju, jest to, abyśmy nadal prowadzili modernizację naszych sił zbrojnych, doposażali naszych żołnierzy, a polska armia była w stanie w jak największym stopniu sama zabezpieczyć bezpieczeństwo naszego kraju – mówił prezydent Duda.

Prezydent o kadencjach Obamy, Trumpa i Bidena


Duda podkreślił na konferencji prasowej, że współpraca Polski i USA, od kiedy objął urząd prezydenta RP, układa się bardzo dobrze. – Najlepszym tego dowodem jest to, że nie kiedy indziej, a właśnie w 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie, kiedy prezydentem był pan prezydent Barack Obama, zapadły decyzje o obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance w ramach Enhanced Forward Presence. To wtedy te decyzje podjęto, to wtedy tamta administracja amerykańska te decyzje wspólnie tutaj, z sojusznikami wypracowywała – powiedział prezydent.

Spotkanie Andrzej Duda – Joe Biden w Brukseli

„Rozmowa prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej” – przekazał prezydencki minister...

zobacz więcej

Jak dodał, później współpraca ta była pogłębiana podczas prezydentury Donalda Trumpa.

– Ta obecność amerykańska także się zwiększała. Zwiększaliśmy także wagę naszych relacji, bo podnosiliśmy je na kolejne strategiczne poziomy. Mamy dzisiaj dowództwo V Korpusu w Polsce, w Poznaniu, więc ten proces jest realizowany od lat, a dzisiaj cieszę się, że prezydentem Stanów Zjednoczonych jest ponownie człowiek, który zna sprawy naszej części Europy – podkreślił Duda.

„Spodziewamy się informacji po rozmowach z Putinem”


– Mogę państwu zdradzić, że we wcześniejszej rozmowie, którą prowadziłem z panem prezydentem Joe Bidenem, pan prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że to jest tak, że to nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, tych krajów, które zostały przyjęte do NATO, a wyszły kiedyś zza żelaznej kurtyny, leży mu bardzo na sercu. Bo – jak powiedział – sam kiedyś był architektem przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent Duda zaznaczył, że wśród tematów rozmowy z prezydentem USA były też odstraszanie, współpraca militarna, relacje dotyczące Rosji. – I spodziewamy się od strony amerykańskiej informacji po rozmowie z prezydentem (Rosji) Putinem, tak to zostało wstępnie zapowiedziane – zaznaczył polski przywódca.

Zobacz także: Zwrot USA w stronę Rosji przez list z Polski? „Sytuacja geopolityczna to wypadkowa interesów wielu państw”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej