RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więzienie za protesty przed klinikami aborcyjnymi. Arcybiskup: Wynaturzenie

Prałat Antonio Canizares oburzony projektem ustawy ws. aborcji (fot. Michael Debets/Corbis/Getty Images)
Prałat Antonio Canizares oburzony projektem ustawy ws. aborcji (fot. Michael Debets/Corbis/Getty Images)

Arcybiskup Walencji Kardynał Antonio Canizares nazwał „aberracją” projekt ustawy złożony w połowie maja w Kongresie Deputowanych przez partię socjalistyczną (PSOE), zmierzający do karania więzieniem członków organizacji pro-life protestujących przed klinikami aborcyjnymi.

Więzienie dla protestujących przed klinikami aborcyjnymi. Jest projekt ustawy

Hiszpańska minister równości z ramienia radykalnie lewicowej Podemos Irene Montero opowiedziała się za prawem kobiet do „bezpiecznej, publicznej i...

zobacz więcej

W liście pastoralnym w niedzielę prałat wyraził swoje „najwyższe oburzenie” z powodu „chęci sankcjonowania, w tym karami pozbawienia wolności, przez socjalistyczny rząd osób, które w pobliżu klinik aborcyjnych, w prawdzie i wolności słowa, doradzają kobietom chcącym przerwać ciążę, aby tego nie robiły, i informują je o innych otwartych na życie drogach”.

Aborcyjne lobby „biznesmenów bez skrupułów”


Według arcybiskupa list skierowany jest do wiernych i organizacji pro-life, które zostały zadenuncjowane przez „biznesmenów bez skrupułów”, a nie przez kobiety, które przychodziły do klinik. „Wiele z tych kobiet, zgodnie z ich własnymi deklaracjami, było zmuszanych do przerwania ciąży przez swojego partnera albo rodzinę” – podkreślił.

Duchowny zdecydowanie poparł działalność organizacji pro-life. „Czy w ten sposób popełniam przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności?” – zapytał. „Cóż, wraz ze mną mają wielu kandydatów do wsadzenia do więzienia, w tym papieży” – stwierdził.

Projekt ustawy socjalistów nazwał „aberracją” i „obrazą zdrowego rozsądku” oraz zapytał: „gdzie jest sprawiedliwość, prawda, wolność, powinność ochrony życia, osoby ludzkiej i dobra wspólnego”. Podkreślił, że członkowie organizacji pro-life niczego nie narzucają, a jedynie doradzają u drzwi klinik aborcyjnych i oferują pomoc, kierując się sprawiedliwością i miłosierdziem.

Przeciwników aborcji chcą wsadzać do więzień


Frakcja parlamentarna partii socjalistycznej PSOE (rządzącej w koalicji z radykalnie lewicową partią Podemos) złożyła w połowie maja w Kongresie Deputowanych projekt ustawy zmierzający do karania więzieniem członków organizacji pro-life, jeżeli będą organizowali protesty przed klinikami aborcyjnymi.

Zakaz aborcji po wykryciu bicia serca dziecka. Nowe prawo w Teksasie

Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał w czwartek ustawę zakazującą w tym stanie aborcji po wykryciu bicia serca płodu. Eksperci...

zobacz więcej

Proponowane kary pozbawienia wolności oscylują od 3 miesięcy do jednego roku. Dopuszcza się także jako karę bezpłatną pracę na cele społeczne w wymiarze od 31 do 80 dni. Projekt ustawy dodatkowo przewiduje, że sądowy zakaz dla „zorganizowanych grup” przychodzenia „w określone miejsca” w czasie od 6 miesięcy do 3 lat. Irene Montero, hiszpańska minister równości z ramienia partii Podemos opowiedziała się na Twitterze za prawem kobiet do „bezpiecznej, publicznej i bezpłatnej” aborcji na terenie całego kraju. „Zagwarantujemy to” – dodała.

Rząd ma czas do 25 czerwca, aby przyjąć projekt i odesłać go do parlamentu.

Zobacz także: Hiszpańscy lekarze masowo powołują się na klauzulę sumienia, odmawiając aborcji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej