SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Z masowej mogiły w Iraku wydobyto szczątki ofiar ISIS. Ciała zostaną zidentyfikowane

Irakijscy urzędnicy poinformowali w niedzielę, że szczątki 123, głównie szyickich więźniów zabitych przez bojowników Państwa Islamskiego podczas ataku na więzienie w północnym Iraku w 2014 roku, zostały zabrane z masowej mogiły, aby rozpocząć proces identyfikacji ofiar. W tym celu zostaną porównane próbki DNA pomordowanych osób z próbkami krwi pobranymi od krewnych zaginionych.

Uciekają przed ISIS, trafiają w ręce gangów. Stają się niewolnicami seksualnymi

Nasila się zjawisko handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego w Iraku. Kobiety, które uciekają od ISIS, wpadają w ręce innych oprawców. Stają się...

zobacz więcej

Według Human Rights Watch, pozarządowej organizacji ds. ochrony praw człowieka ok. 600 skazańców zostało zabitych podczas masakry w więzieniu w wiosce Badush nieopodal Mosulu podczas napaści na to miasto dokonanej przez grupę dżihadystów z Państwa Islamskiego w czerwcu 2014 roku.

Bojownicy ISIS najechali więzienie, oddzielili sunnitów od więźniów szyickich, a później zawieźli więźniów szyickich „na skraj pobliskiego wąwozu i strzelali do nich z karabinów automatycznych i innej broni automatycznej”, jak podała organizacja Human Rights Watch.

Masowa mogiła w Badush została odkryta, po tym jak irackie siły paramilitarne przeprowadziły kontrole w pobliżu Mosulu w marcu 2017 roku.

Kalif kapuś

Państwo Islamskie nie zniknęło i nie zostało pokonane, jak przekonywał prezydent USA Donald Trump. Cały czas stanowi śmiertelne zagrożenie w wielu...

zobacz więcej

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele rodzin oddało próbki krwi, aby pomóc zidentyfikować swoich krewnych. Zostaną one porównane z DNA ofiar wydobytych z masowej mogiły.

Według raportu ONZ „ponad 200 masowych grobów zawierających szczątki tysięcy ofiar” zostało odkrytych na obszarach wcześniej kontrolowanych przez bojowników ISIS w Iraku.

Państwo Islamskie zostało pokonane w Iraku pod koniec 2017 roku po prowadzonej przez USA kampanii powietrznej wspieranej przez siły irackie i sojusznicze milicje w terenie.

źródło:
Zobacz więcej