SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Niemiecka armia ma poważny problem. Raport Bundeswehry nie pozostawia złudzeń

Żołnierz Bundeswehry z dronem rozpoznawczym ALADIN (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Żołnierz Bundeswehry z dronem rozpoznawczym ALADIN (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W ubiegłorocznym konflikcie z Azerbejdżanem, gdyby to Niemcy były przeciwnikiem, Bundeswehra nie miałaby żadnych szans – ocenia ppłk Michael Karl, ekspert GIDS ds. nowoczesnych działań wojennych i nowych technologii. Ośrodek analityczny Bundeswehry przeanalizował m.in. przebieg walk o Górski Karabach oraz międzynarodowy rynek i na tej podstawie przygotował raport, z którego wynika, że niemiecka armia nie jest przygotowana do obrony przed dronami bojowymi.

Tureckie drony dla Wojska Polskiego

22 maja minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak poinformował opinię publiczną o zamiarze zakupienia dla Wojska Polskiego 4 zestawów...

zobacz więcej

GIDS (German Institute for Defence and Strategic Studies) to think tank Bundeswehry badający problem polityki bezpieczeństwa i ośrodek doradzający przywódcom wojskowym czy decydentom politycznym.

Niemcy mają, Budneswehra nie


W najnowszym raporcie organizacji wskazano, że nowoczesne technologie, niezbędne na polu walki, są w posiadaniu Niemiec, ale nie na wyposażeniu armii. Dotąd Bundeswehra korzystała z dronów jedynie w celu rozpoznania i obserwacji (jak bezzałogowiec ALADIN widoczny na zdjęciu głównym), podczas gdy zarówno sojusznicy, jak i przeciwnicy, dysponują uzbrojonymi dronami gotowymi do misji bojowych.

Eksperci GIDS zauważają przy tym, że to właśnie przy pomocy dronów Azerbejdżan pokonał Armenię w ubiegłorocznej walce o Górski Karabach. „Mówiąc bardzo drastycznie: Gdyby Bundeswehra musiała walczyć z Azerbejdżanem w tym konkretnym konflikcie, nie miałaby żadnych szans” – ocenia ppłk Michael Karl, ekspert GIDS ds. nowoczesnych działań wojennych i nowych technologii, cytowany przez Deutsche Welle.

Zobacz także: Niemieckie media z uznaniem o nowym polskim uzbrojeniu. Krytykują postawę Berlina

Nowy rodzaj zagrożenia związanego z dronami


Think tank wskazuje także inne zagrożenie, wynikające z braku przygotowania na walkę powietrznymi bezzałogowcami: dostępny na rynku dron może zostać przebudowany i zaprogramowany tak, aby stał się dronem bojowym – co otwiera nowe, niebezpieczne możliwości dla terroryzmu. Choć eksperci oceniają, że już teraz Bundeswehra jest w tyle za dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, to polityczna debata na ten temat trwa. „Nawet Zieloni nie wykluczają kategorycznie użycia dronów bojowych” – podsumowuje portal dw.com.

Zobacz także: Czołg Panther w piwnicy 84-letniego Niemca. Miał cały arsenał [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej