RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowe informacje ws. cyberataku na szefa KPRM. Postępowanie poprowadzi ABW

Prokuratura zwróciła się do ABW ws. materiałów dot. cyberataku na maila Dworczyka (Fot. arch.PAP)
Prokuratura zwróciła się do ABW ws. materiałów dot. cyberataku na maila Dworczyka (Fot. arch.PAP)

Po ataku na skrzynkę mailową szefa KPRM, ministra Michała Dworczyka, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo mające wyjaśnić szczegóły cyberataku.

Dworczyk wydał oświadczenie ws. ataków hakerskich

W tej chwili nie można jednoznacznie wskazać, kto stoi za atakiem hakerskim na moją skrzynkę mejlową, ale oczywiste jest, że jego intencją jest...

zobacz więcej

Śledztwo zostało wszczęte 10 czerwca i dotyczy artykułu 269b paragraf 1 Kodeksu karnego, czyli bezprawnego wykorzystywania danych w postaci loginu i hasła do poczty . Przestępstwo to zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura zwraca się do ABW


Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzić będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak ustaliła PAP, prokuratura na obecnym etapie śledztwa zwróciła się do ABW o nadesłanie wszelkich zgromadzonych materiałów w sprawie.

W nocy z 8 na 9 czerwca Dworczyk napisał na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Zaznaczył, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Czytaj więcej: Rosyjski atak? Dziennikarze wyjaśniają, a Onet oskarża – potem zmienia tytuł

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej