RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kontrowersyjne zmiany w Warszawie. Sondaż budzi emocje

Czy Al. Jerozolimskie zostaną zwężone? (fot. PAP/Marcin Obara)
Czy Al. Jerozolimskie zostaną zwężone? (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce zwężenia Al. Jerozolimskich – jednej z najważniejszych arterii stolicy. Z najnowszego sondażu wynika, że taki pomysł popiera większość mieszkańców. „To przykład manipulacji opinią publiczną” – przekonują przedstawiciele inicjatywy StOP korkom. „Świadczy o tym sposób zadawania pytań i kształt odpowiedzi” – podkreślają.

MSZ nie może się skontaktować z Trzaskowskim. „Lekceważy wyborców”

Portal tvp.info ujawnił, że warszawski ratusz usprawiedliwia Rafałowi Trzaskowskiemu wszystkie dni nieobecności w Warszawie. – Jeździ po Polsce i...

zobacz więcej

Władze Warszawy chcą zwężać kolejne ulice w stolicy. Tym razem padło na Aleje Jerozolimskie. Ze zmian nie będą zadowoleni kierowcy. Więcej miejsca zyskają za to rowerzyści. Sprawa budzi więc wiele emocji.

W najnowszym sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” mieszkańców zapytano: „Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował nową wizję jednej z głównych ulic w mieście. Ma być dużo mniej samochodów, ale więcej miejsca dla zieleni i rowerów. Czy Pana/i zdaniem…” i tu ankietowani mogli wybrać jedną z czterech opcji. Brzmiały one następująco:

1. To dobry kierunek powinny być kontynuowane,
2. To zmiana we właściwym kierunku, ale za mało idąca. Centra miast powinny być bez samochodów,
3. Nie wiem, trudno powiedzieć,
4. To dyskryminacja kierowców.

Zobacz także:  Szokujące słowa Trzaskowskiego. „Przypadek niezamierzonej szczerości”

„Przełomowy sondaż. Mieszkańcy mają dość samochodozy, chcą normalnych, zielonych ulic z ruchem rowerowym” – skomentował w sieci miejski aktywista Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

Poważna awaria wodociągowa w stolicy. Woda podmywa jezdnię i torowisko

W alei Waszyngtona na wysokości numeru 41 doszło do awarii. Woda podmywa torowisko i jezdnię. Ekipa jest już na miejscu – przekazał rzecznik MPWiK...

zobacz więcej

StOP korkom: Posunęli się za daleko w próbach wpływania na wyniki


Tymczasem przedstawiciele miejskiej inicjatywy StOP korkom (Stołeczni Obywatele Przeciwko Korkom) oceniają, że wyniki ankiety mogą wprowadzać w błąd. Zaznacza, że są „apolityczni i nie komentują wydarzeń politycznych, jednak w tym przypadku nie mają innego wyjścia”.

„Badania, na które powołuje się redakcja, są przykładem manipulacji opinią publiczną, a nie rzetelnie przeprowadzonym działaniem. Świadczy o tym sposób zadawania pytań oraz kształt odpowiedzi. W rzetelnych badaniach pytanie powinno być znaczenie krótsze, zadane w sposób konkretny i winno być pozbawione kontekstu w postaci powołania się na autorytet cenionego przez warszawiaków polityka, jakim bez wątpienia jest pan dr Rafał Trzaskowski” – piszą w oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info.

Zobacz także:  Warszawa. Tak wygląda natężenie ruchu na ulicy, która ma być zwężona – Aleje Jerozolimskie

Stwierdzili, że „intencja badania wydaje się być oczywista i czytelna, jednak jego autorzy posunęli się znacząco za daleko w próbach wpływania na uzyskane wyniki za sprawą sposobu zadawania pytań”.

Obóz Antypis w Rzeszowie. Jak zmienił się stan posiadania opozycji w tym mieście?

Konrad Fijołek wspierany przez opozycję zdobył w Rzeszowie 56,51 proc. głosów. Wynik robi wrażenie – jak każde zwycięstwo odniesione już w...

zobacz więcej

Na koniec zażartowali, że przy następnym badaniu pytania skierowane do ankietowanych i odpowiedzi powinny brzmieć:

„Osoba lubiana w twoim mieście zaproponowała wizje pozytywnych zmian w ważnych dla Ciebie sprawach. Ma być więcej tego, co wszyscy lubią i mniej tego, co wszyscy uważają za uciążliwe.

Czy Pana/i zdaniem…
1. To zmiana we właściwym kierunku, ale za mało idąca. Potrzebuję więcej tego co miłe,
2. To dobry kierunek, chcę tego co miłe,
3. Nie mam zdania / trudno powiedzieć,
4. Chciałbym, aby moje dzieci dosięgła straszna choroba, w wyniku której stracą wzrok”.

Zobacz także:  Solidarna Polska wzywa Trzaskowskiego: „Nie” dla zwężania Al. Jerozolimskich

Trzaskowski: Pogodzić pieszych i kierowców

Staroń coraz bliżej zostania RPO. Zdradza kulisy: Gowin gra nie fair

Już we wtorek posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po decyzji, jaka zapadła w ostatnich dniach w Sejmie,...

zobacz więcej

Zarząd Dróg Miejskich przekonuje, że dzięki zmianom wzdłuż jezdni pojawią się drzewa, ścieżki rowerowe i szerokie chodniki.

– Dzięki budowie Nowego Centrum Warszawy stolica przejdzie metamorfozę podobną do tej, którą mają już za sobą takie europejskie metropolie jak Kopenhaga czy Sztokholm. Wprowadzamy rozwiązania, które pogodzą oczekiwania pieszych, kierowców, rowerzystów i przedsiębiorców. A to wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się również idealnym miejscem do życia – mówił z kolei Rafał Trzaskowski.

Ale sprawa budzi też kontrowersji wśród mieszkańców.

Zobacz także:  Trzaskowski pochwalił się… niespełnieniem kolejnej obietnicy

„Przepraszam, czy można oprotestować pomysł transformacji Alej Jerozolimskich?” –  pytała niedawno dziennikarka TVN Anna Kalczyńska i wrzuciła zdjęcie z zatłoczonej ulicy, która dodatkowo miałaby jeszcze zostać zwężona.

„Godz. 12.55, teraz korek. O 16.30 masakra. W zasadzie wylotówka z miasta. No i chcą z dwóch pasów zrobić jeden” – pisał również inny z dziennikarzy, Krzysztof Stanowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej