RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Film „Ciche miejsce 2” pobił pandemiczny rekord

Takiego filmu od początku pandemii jeszcze nie było (fot.  Jeff Spicer/Getty Images for Paramount Pictures)
Takiego filmu od początku pandemii jeszcze nie było (fot. Jeff Spicer/Getty Images for Paramount Pictures)

Północnoamerykańska branża kinowa musi przejść jeszcze długą drogę, by wrócić na pierwsze miejsce listy największych rynków kinowych na świecie, ale z każdym tygodniem wygląda to coraz lepiej. Jeszcze nie ma szans, by wyprzedzić rynek chiński, ale właśnie w północnoamerykańskich kinach pojawił się pierwszy film, który od czasu wybuchu pandemii COVID–19 zarobił tam ponad 100 mln dolarów. To „Ciche miejsce 2”.

Hugh Jackman na planie „X–Men” przechodził katusze. „Zrzucali go raz za razem”

Laureatka Oscara w najnowszym wywiadzie wróciła wspomnieniami do pracy nad trylogią „X–Men”. Jedną z gwiazd produkcji był Hugh Jackman, który...

zobacz więcej

Choć nadal sporo premier w północnoamerykańskich kinach organizowanych jest równocześnie na serwisach streamingowych, studio Paramount postanowiło zaryzykować i pokazuje „Ciche miejsce 2” tylko w kinach. W miniony piątek film Johna Krasinskiego został pierwszym filmem ery pandemii, który zarobił w północnoamerykańskich kinach ponad 100 mln dolarów. To dobry znak dla branży poważnie osłabionej pandemią.

„Gdybyśmy wskoczyli do wehikułu czasu i cofnęli się o rok, zobaczylibyśmy, jak niegdyś pospolity wynik w box-office, jakim było przekroczenie 100 mln dolarów, niemal z dnia na dzień staje się marzeniem znajdującej się w bardzo trudnej sytuacji branży kinowej” – mówi specjalista od box–office'u Paul Dergarabedian.

Do filmu „Ciche miejsce 2” należy też inny rekord ery pandemii: najlepszy wynik otwarcia. W premierowy weekend horror sci–fi Krasinskiego zarobił 57 mln dolarów.

Bliski przekroczenia 100 mln dolarów w północnoamerykańskich kinach jest również film „Godzilla vs. Kong”, który na swoim koncie ma już nieco ponad 99 milionów.

Zobacz także: Gwiazda filmu „Pani Doubtfire” wspomina pomoc, jaką dostała od Robina Williamsa

Wpadka prezenterki po śmierci Shakespeare’a. Pomyliła go z... Szekspirem [WIDEO]

Argentyńska prezenterka telewizyjna, informując o ubiegłotygodniowej śmierci 81-letniego Williama Shakespeare, pomyliła go ze zmarłym w 1616 r....

zobacz więcej

„To, że »Ciche miejsce 2« nie trafiło na serwisy streamingowe, gdzie pojawi się po 45 dniach od premiery, sprawia, że jego wynik jest jeszcze bardziej imponujący. Dowodzi nie tylko tego, że horror potrafi przyciągnąć do siebie widzów, ale i tego, że prestiż i ekskluzywność wyłącznej premiery kinowej jest bezkonkurencyjny pod względem generowania przez filmy długoterminowych zysków” – skomentował dla portalu „The Hollywood Reporter” Dergarabedian.

Film Krasinskiego do tej pory zarobił już 188 mln dolarów na całym świecie.

„Ciche miejsce 2” było najchętniej oglądanym filmem w północnoamerykańskich kinach w miniony weekend. Tuż za nim uplasował się musical „In the Heights”, który w ubiegłym tygodniu miał równoczesną premierę kinową oraz na platformie streamingowej HBO Max.

Trzecie miejsce box–office'u zajmuje komedia „Piotruś Królik 2: Na gigancie”, za którą są filmy: „Obecność 3: Na rozkaz diabła” oraz „Cruella”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej