SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz o szczegółach porozumienia PiS z Kukiz'15

Poprzemy szereg ważnych dla programu Kukiz’15 ustaw, a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, trwał – powiedział o szczegółach porozumienia PiS z Kukiz’15 prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Plan zemsty zamiast programu. „Sieci”: Represje dotkną kilku tysięcy osób

To będzie kraj zemsty, a represje dotkną kilku tysięcy osób. Już teraz opozycja zamiast pracować nad swoim programem, szykuje listy proskrypcyjne –...

zobacz więcej

– To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju – ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją – mówił szef PiS.

– A nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał – dodał prezes PiS

Prezes PiS podkreślił, że zawarte porozumienie jest ważne z merytorycznego punktu widzenia, bo formacja, której – jak powiedział – „twórcą i uosobieniem” jest Paweł Kukiz „ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego”.

My podejmiemy to ryzyko – bo to jest czasem trochę ryzykowane – wprowadzenia tego w życie, oczywiście w taki sposób, żeby w każdym wypadku było to zgodne z konstytucją – powiedział Kaczyński.

– A z drugiej strony wsparcie ze strony tej grupy, tej formacji, jest dla nas dzisiaj bardzo ważne z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej, ale jest także bardzo ważne, bo oznacza rozszerzenie spektrum politycznego, także spektrum poglądów – tutaj chodzi mi o poglądy obywateli, do których możemy dotrzeć, których możemy przekonywać – podkreślił prezes PiS.

Oświadczył, że w tej kwestii „bardzo liczy na współpracę”, bo „sprawność Pawła Kukiza w przekonywaniu i mówieniu do społeczeństwa jest niezwykła”.

Premier o wyborach w Rzeszowie: Lepiej by było, gdyby była jedna kandydatura

Wybory w Rzeszowie zakończyły się zwycięstwem Konrada Fijołka, popieranego m.in. przez przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050. – Zdecydowanie...

zobacz więcej

Kukiz nie krył zadowolenia z zawarcia porozumienia z PiS. – Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia – taki jest mój punkt widzenia – zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej – powiedział.

Podkreślił, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna. – PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe – dodał.

– Powołany zostanie również zespół ds. prac nad nadaniem każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej indywidualnego, biernego prawa wyborczego, ponieważ obecnie mamy do czynienia tylko i wyłącznie z takim prawem stadnym, prawem partyjnym – powiedział lider Kukiz'15.

Stwierdził, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem rządowego programu Polski Ład. Podziękował jednocześnie PiS za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz'15 z ubiegłej kadencji - w kwestii kwoty wolnej od podatku czy wykorzystania Internetu do konsultacji z obywatelami.

Kukiz przyznał, że jest to jeden z ważniejszych dni w jego życiu. – Liczę na owocną współpracę. Liczę na to, że jeszcze za mojego życia Polska uzyska takie prawo, gdzie będzie mogli powiedzieć, że jesteśmy państwem w pełni demokratycznym. Sam w życiu nie dałbym rady tego osiągnąć – podkreślił.

Obecnie posłowie związani z Kukizem tworzą czteroosobowe koło Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia.

źródło:
Zobacz więcej