SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Powstały programy wspierające rozwój dzieci z autyzmem

Edukacja dzieci z autyzmem jest dużym wyzwaniem (fot. Shutterstock/pratan ounpitipong)
Edukacja dzieci z autyzmem jest dużym wyzwaniem (fot. Shutterstock/pratan ounpitipong)

W ramach projektu „Przyjazne aplikacje” na Politechnice Gdańskiej powstały edukacyjne programy, które wspierają rozwój dzieci z autyzmem. Gry i inne programy, oparte na zasadach terapii behawioralnej, tworzą razem zintegrowane środowisko nauczania.

Powstała aplikacja wykrywająca czynniki powodujące depresję

Jak informuje czasopismo „Nature Translational Psychiatry”, amerykańscy naukowcy stworzyli aplikację na telefon prognozującą naturalne predyktory...

zobacz więcej

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki razem z Fundacją Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) stworzyli grupę aplikacji, które mają wspierać nauczanie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak zwracają uwagę specjaliści z PG, ze względu na wiele deficytów, z którymi takie dzieci muszą sobie radzić, ich edukacja stanowi wyzwanie dla rodziców i terapeutów. Wymaga ona m.in. indywidualnego podejścia do każdego ucznia.

Jak wyjaśniają eksperci, praca z dziećmi z zaburzeniami autystycznymi często opiera się na potwierdzonej licznymi badaniami analizie zachowania. Podejście to polega m.in. na modelowaniu i nagradzaniu pożądanych zachowań.

– Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bardzo lubią urządzenia elektroniczne, pracę z tabletem czy innym urządzeniem mobilnym. Nie trzeba ich specjalnie zachęcać do ich używania. Co więcej, badania pokazują, że korzystanie z dobrze dobranych aplikacji wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności tych dzieci – podkreśla prof. Agnieszka Landowska, kierowniczka projektu po stronie Politechniki Gdańskiej.

Aplikacje w szczególności wykorzystują metodę planów aktywności, które pomagają osobom z autyzmem samodzielnie wykonywać różne zadania i czynności oraz pozwalają na rozwijanie zachowań społecznych – podkreślają naukowcy.

Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

Sztuczna inteligencja pomoże studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w nauce, symulując odpowiedzi pacjenta podczas...

zobacz więcej

Projekt ruszył w 2014 r. po rozmowach specjalistów z Politechniki z kadrą Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańska.

– W nowych technologiach widzieliśmy duży potencjał, niestety na rynku polskim brakowało aplikacji, które byłyby dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem, zaś produkty zagraniczne były zbyt drogie. Projekt tworzenia wspólnie z Politechniką Gdańską aplikacji, które każdy rodzic czy terapeuta będzie mógł nieodpłatnie pobrać na tablet dziecka, był w pełni zgodny z misją naszej fundacji – opowiada dr Anna Budzińska, dyrektor IWRD.

– Jako specjaliści mogliśmy zaproponować konkretne rozwiązania, a proces walidacji każdej aplikacji zawsze odbywał się z udziałem odbiorców: zarówno dzieci z autyzmem, jak i naszych terapeutów. Dzięki czemu możliwe było pełne dostosowanie aplikacji do naszych wymagań – wyjaśnia dr Budzińska.

Indywidualne ścieżki edukacyjne


W czasie siedmiu lat prac powstało sześć programów, które pomagają w tworzeniu indywidualnych ścieżek edukacyjnych, wspierają rozwój umiejętności grafomotorycznych dzieci, naukę kształtowania i rozumienia mowy, czy rozwój inteligencji emocjonalnej. Jak podkreślają twórcy, jedną z ważnych cech aplikacji jest prostota ich obsługi, która może dziwić osoby przyzwyczajone do nowoczesnej grafiki, ale jest szczególnie potrzebna dzieciom z zaburzeniami autystycznymi.

Badania potwierdzają – nauka matematyki rozwija mózg

Słabiej rozwinięte funkcje poznawcze i słabszy rozwój mózgu, a nawet różnica w ilości ważnych neuroprzekaźników, to efekt zaprzestania nauki...

zobacz więcej

Aplikacje można pobrać już w sklepie Google Play. Od momentu powstania projekt rozwijany jest zgodnie z ideą Open Source. Oznacza to, że wytwarzane aplikacje są dostępne publicznie i można z nich korzystać bez ponoszenia jakichkolwiek opłat licencyjnych.

Oprócz gdańskiego IWRD, z aplikacji korzystają już m.in. placówki rekomendowane przez IWRD z Poznania, Torunia, Żukowa, Kołobrzegu, Płocka, Szczecinka, Warszawy i Legionowa. Używają ich nie tylko specjaliści.

Łatwość dostępu


– Najbardziej cieszy nas fakt, że przyjazne aplikacje są wykorzystywane zarówno przez terapeutów, jak i rodziców podczas prowadzenia codziennej terapii dzieci z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami – mówi dr Budzińska.

Zobacz także: Pełna sekwencja ludzkiego genomu coraz bliżej

źródło:
Zobacz więcej