RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Soboń: Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa

Projekt umowy międzynarodowej ws. Turowa (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)
Projekt umowy międzynarodowej ws. Turowa (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

KE dołączyła do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę rzeczniczka KE...

zobacz więcej

Soboń, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że w sprawie Turowa „jest wiele dezinformacji i nieporozumień, także zwykłych szumów informacyjnych wynikających z innej perspektywy dla Czech a innej dla Polski”.

Według wiceministra to, że obie strony sporu zawrą umowę międzyrządową, jest pewne „od samego początku, od szczytu Rady Europejskiej, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział że zmierzamy w kierunku porozumienia i podpisaliśmy protokół uzgodnień, który stanowił wytyczne dla rządu czeskiego i propozycję dla umowy”.

Soboń przypomniał, że „o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)”.

– Potwierdzam, że w instrukcji rządowej strony czeskiej wniosek o sankcje został wpisany jako część taktyki, podobnie jak u nas wniosek o uwzględnienie nowych okoliczności i przejście do skargi głównej – powiedział polityk.

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, iż dziś strona polska otrzyma od czeskiej propozycję dokumentu mającego doprowadzić do zakończenia sporu, Soboń powiedział: potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Czytaj także: Czechy chcą milionowych kar ws. Turowa. Soboń o warunkach porozumienia 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej