SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Morawiecki złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Olszewskiego

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Olszewskiego w podwarszawskim Okuniewie. Pierwszy w Polsce pomnik byłego szefa rządu odsłonięto 4 czerwca.

Odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego. Prezydent: Wspaniała postać polskiej historii

O Okuniewie, miejscowości skąd wywodziła się rodzina śp. Jana Olszewskiego, odsłonięto pomnik byłego premiera RP. „Jan Olszewski to wspaniała...

zobacz więcej

Odsłonięcie pomnika odbyło się w 29. rocznicą upadku rządu Jana Olszewskiego, pierwszego po II wojnie światowej rządu wyłonionego przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach.

Bezpośrednią przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji życia publicznego. O jego upadku zdecydowały również podziały w środowisku Solidarności.

Morawiecki w liście odczytanym podczas odsłonięcia pomnika napisał, że Jan Olszewski był wybitnym politykiem i wielkim człowiekiem, którego podziwia. Podkreślił, że Jan Olszewski był politykiem w pełni oddanym służbie Rzeczpospolitej i reprezentantem najlepszych tradycji naszej ojczyzny.

„Był prekursorem postulatów niepodległościowych i pierwszy upomniał się o przywrócenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej” – napisał premier. Zaznaczył, że nazwisko Jana Olszewskiego figurowało wśród założycieli KOR i NSZZ „Solidarność” i że był on inicjatorem i działaczem wielu organizacji broniących praw człowieka.

Zobacz także: 29 lat temu odwołano rząd Jana Olszewskiego

Morawiecki powiedział też, że Jan Olszewski niestrudzenie walczył o zerwanie z komunistycznym dziedzictwem. „Wierny ideom, zawsze kierował się polską racją stanu” – napisał szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej