RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koalicja Europejska błaga o powrót Tuska. Dołącza Kolarska-Bobińska i Gronkiewicz-Waltz

Tusk naprawdę wróci do polskiej polityki? (fot.  Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
Tusk naprawdę wróci do polskiej polityki? (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)

No to Donald Tusk wracaj. Czekamy – brzmi wpis na nieoficjalnym koncie Koalicji Europejskiej na Twitterze. „Ile można czekać, najwyższy czas” – wtóruje była minister z Platformy Obywatelskiej i europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. Jej wpis podała dalej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowy sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki badania

Polacy nie chcą powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki i nie widzą w nim przyszłego lidera opozycji – wynika z nowego sondażu Instytutu...

zobacz więcej

Media donoszą, że rozważany jest konkretny plan powrotu Donalda Tuska na krajową scenę polityczną. Doniesieniom tym Tusk nie zaprzeczył. Pytany o powrót do polskiej polityki, w ubiegły piątek w TVN24 powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”.

Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”. Pytany, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego PO „jako partia odpowiedzialnego centrum” jest absolutnie niezbędna, „jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych”.

Według nieoficjalnych doniesień jeden ze scenariuszy zakłada, że Tusk miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu po wcześniejszej rezygnacji jednego z senatorów. Po wejściu do izby wyższej były premier miałby na stanowisku marszałka Senatu zastąpić wtedy Tomasza Grodzkiego, któremu prokuratura chce postawić zarzuty.

Z nowego sondażu dla „Super Expressu” wynika, że powrotu Tuska nie chce 55 proc. badanych. Co trzeci ankietowany chce, by Tusk został nowym liderem na opozycji.

Z wpisów w mediach społecznościowych wynika, że niektórzy politycy PO gorąco oczekują na powrót byłego premiera do Polski. Na nieoficjalnym koncie Koalicji Europejskiej na Twitterze napisano: „No to Donald Tusk wracaj. Czekamy”. W podobnym tonie pisze była minister i europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. „Ile można czekać, najwyższy czas” – stwierdziła. Jej wpis podała dalej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nastroje oczekiwania w środowisku PO (fot. Twitter)
Nastroje oczekiwania w środowisku PO (fot. Twitter)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej