RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki badania

„Drugi raz nie ma już tego zaufania” (fot. https://twitter.com/donaldtuskEPP/status/1305822281306910722)
„Drugi raz nie ma już tego zaufania” (fot. https://twitter.com/donaldtuskEPP/status/1305822281306910722)

Polacy nie chcą powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki i nie widzą w nim przyszłego lidera opozycji – wynika z nowego sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu”. – To polityk po przejściach – ocenia wyniki badania prof. Kazimierz Kik.

Nitras: Troszkę się uśmiechnąłem, jak słuchałem Tuska

Ja się troszeczkę uśmiechnąłem, jak słuchałem słów Donalda Tuska o flaucie (żeglarskie określenie bezwietrznej pogody – red.) – powiedział poseł PO...

zobacz więcej

Od niedawna media donoszą, że rozważany jest konkretny plan powrotu Donalda Tuska na krajową scenę polityczną. Doniesieniom tym Tusk nie zaprzeczył.

Pytany o powrót do polskiej polityki, w ubiegły piątek w TVN24 powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”.

Pytany, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego PO „jako partia odpowiedzialnego centrum” jest absolutnie niezbędna, „jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych”.

Z kolei w poniedziałek ma odbyć się kolejne spotkanie lidera PO Borysa Budki z Tuskiem; tematem rozmowy ma być kwestia wzmocnienia Platformy i opozycji w ogóle.

Nowy sondaż o Tusku

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Fijołek prezydentem miasta

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów – podała Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie. Przy...

zobacz więcej

Jak się okazuje, wyborcy nie chcą jednak, żeby Tusk wrócił i stanął na czele opozycji. Z sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu” wynika, że przeciwko powrotowi byłego premiera jest 55 proc. badanych.

Co trzeci ankietowany – 32 proc. – uważa, że Tusk powinien wrócić. W tej sprawie zdania nie ma 13 proc.

„To polityk po przejściach. Widać wyraźnie, że to część aktywu partyjnego Platformy Obywatelskiej chciałaby powrotu Tuska, ale nie elektorat. Tak się złożyło, że kiedyś, kiedy był premierem i kiedy duża część Polaków stawiała na PO, zostawił wyborców i wyjechał do Brukseli. Drugi raz nie ma już tego zaufania” – komentuje wyniki sondażu prof. Kazimierz Kik.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 5–6 czerwca 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej