RAPORT

Pogarda

Nowy premier Izraela. Netanjahu odsunięty po 12 latach

Nacjonalista Naftali Bennett pokieruje rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Nacjonalista Naftali Bennett pokieruje rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Najnowsze

Popularne

120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził w niedzielę nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta. Oznacza to odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu.

Lapid premierem Izraela? W przeszłości grzmiał o „polskich obozach śmierci”

Wszystko wskazuje na to, że Jair Lapid ma większość do utworzenia koalicyjnego rządu w Izraelu. Polityk ten został w Polsce zapamiętany głównie z...

zobacz więcej

Benet, szef nacjonalistycznej partii Jamina, jest pierwszym ortodoksyjnym i noszącym jarmułkę szefem rządu Izraela.

Wywodzący się z centrowego ugrupowania Jesz Atid Jair Lapid do września 2023 roku będzie ministrem spraw zagranicznych, a następnie ma zastąpić Beneta na stanowisku premiera.

Koalicja


Do koalicji weszło osiem partii – prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 proc. ludności Izraela.

Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera kraju. Prokuratura chce postawić byłemu już premierowi zarzuty korupcyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej