SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Nowy premier Izraela. Netanjahu odsunięty po 12 latach

Nacjonalista Naftali Bennett pokieruje rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Nacjonalista Naftali Bennett pokieruje rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził w niedzielę nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta. Oznacza to odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu.

Lapid premierem Izraela? W przeszłości grzmiał o „polskich obozach śmierci”

Wszystko wskazuje na to, że Jair Lapid ma większość do utworzenia koalicyjnego rządu w Izraelu. Polityk ten został w Polsce zapamiętany głównie z...

zobacz więcej

Benet, szef nacjonalistycznej partii Jamina, jest pierwszym ortodoksyjnym i noszącym jarmułkę szefem rządu Izraela.

Wywodzący się z centrowego ugrupowania Jesz Atid Jair Lapid do września 2023 roku będzie ministrem spraw zagranicznych, a następnie ma zastąpić Beneta na stanowisku premiera.

Koalicja


Do koalicji weszło osiem partii – prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 proc. ludności Izraela.

Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera kraju. Prokuratura chce postawić byłemu już premierowi zarzuty korupcyjne.

źródło:

Zobacz więcej