RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Interpol: ponad połowa przejętych medykamentów to bezwartościowe testy na koronawirusa

Hitem internetowych „aptek” są testy na koronawirusa (fot. Interopol)
Hitem internetowych „aptek” są testy na koronawirusa (fot. Interopol)

Ponad dziewięć milionów wyrobów medycznych i nielegalnych leków przechwycono podczas międzynarodowej operacji Pangea XIV, koordynowanej przez Interpol. Służby z 92 krajów doprowadziły także do zamknięcia ponad 113 tys. stron internetowych, oferujących leki i środki przeciw COVID-19. Ponad połowa wszystkich medykamentów oraz sprzętu dotyczyła fałszywych lub niecertyfikowanych testów do wykrywania koronawirusa.

Fałszerstwa testów na COVID-19. „Wielkie nadużycia”

Brali pieniądze za fikcyjne testy na koronawirusa. Prokuratura ds. przestępczości gospodarczej w Bochum w Zagłębiu Ruhry wszczęła śledztwo w...

zobacz więcej

Operacja Pangea to cykliczne działania służb policyjnych, celnych i sanitarnych z całego świata, wymierzone w handlarzy i producentów podrobionych oraz nielegalnych leków i produktów medycznych. W tegorocznej akcji uczestniczyły 92 państwa.

Według Interpolu, bardzo niepokojący jest stały wzrost internetowych sklepów lub „aptek”, które stały się jeszcze bardziej popularne za sprawą izolacji ogromnej rzeszy ludzi w związku z pandemią koronawirusa. – Ponieważ pandemia zmusiła więcej ludzi do przeniesienia swojego życia online, przestępcy szybko „wycelowali w tych nowych klientów – powiedział sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock.

Gang pseudofarmaceutów podrabiał leki i sprzedawał za granicę

Podczas międzynarodowej operacji CBŚP, francuskiej Żandarmerii i włoskich Carabinieri zatrzymano 13 osób zajmujących się produkcją i sprzedażą...

zobacz więcej

Pandemia zwiększyła zyski gangów farmaceutycznych


Według Interpolu operacja Pangea XIV doprowadziła do usunięcia rekordowej liczby ponad 113 tys. fałszywych „aptek” internetowych oraz stron oferujących medykamenty. To najwyższa liczba wyeliminowanych takich stron, od 2008 r. Najpopularniejszymi medykamentami kupowanymi w sieci są m.in.: leki psychotropowe i uspokajające, tabletki na zaburzenia erekcji, leki przeciwbólowe, leki przeciwnowotworowe, sterydy anaboliczne oraz wszelakie wyroby medyczne związane z pandemią (testy na obecność koronawirusa, maski ochronne, rzekome lekarstwo na tę chorobę).

Służby ostrzegają, że leki z internetowych „aptek” mogą być bardzo niebezpieczne, gdyż często mogą zawierać niewłaściwą ilość substancji czynnej (zbyt mało, zbyt dużo, lub w ogóle), mają zmienione daty ważności lub były źle przechowywane. Większość produkowana jest w Azji i przemycana na resztę kontynentów.

W Wenezueli aresztowano np. mężczyznę, który „otworzył” sklep z nielegalnymi lekami na jednym z popularnych komunikatorów. Był przekonany, że skoro w internecie nie ma jego strony, to nie sposób będzie go namierzyć.

Obfite „łupy” zebrały służby na terenie Wielkiej Brytanii. Przejęto tam trzy miliony leków oraz sprzętu medycznego o wartości ponad 13 mln dolarów. Do kompletu zamknięto 43 strony internetowe, a z sieci usunięto ponad 3 tys. linków reklamujących sprzedawców nielegalnych leków.
Rzekome maseczki chirurgiczne, nadają się tylko do utylizacji (fot. Interpol)
Rzekome maseczki chirurgiczne, nadają się tylko do utylizacji (fot. Interpol)

Staną przed sądem za podrabianie leków na potencję

Z ustaleń śledczych z rzeszowskich „pezetów” wynika, że „farmaceuci” działali od czterech lat i zarobili na swej działalności co najmniej milion...

zobacz więcej

Dochodowy patogen


Operacja potwierdziła, że wciąż najbardziej dochodowym zajęciem gangów „farmaceutów” jest sprzedaż medykamentów oraz środków ochrony przeciwko pandemii. Ponad połowę medykamentów zajętych podczas tych działań, stanowiły fałszywe lub nieautoryzowane testy, mające wykrywać koronawirusa.

We Włoszech przechwycono ponad 500 tys. fałszywych masek chirurgicznych oraz zajęto 35 urządzeń do wyroby takich środków bezpieczeństwa.

Podczas prowadzonych przez tydzień działań aresztowano 277 osób, przejęto też dziewięć milionów nielegalnych leków o wartości ponad 23 mln dolarów.

W puszkach miała być fasolka, a nie silne leki przeciwbólowe (fot. Interpol)
W puszkach miała być fasolka, a nie silne leki przeciwbólowe (fot. Interpol)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej