Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej oraz Jarosław Najmoła, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” nr 295 TVP znaleźli się w gronie osób uhonorowanych z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Z rąk generała brygady Związku Piłsudczyków RP, prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Jana Wiesława Wysockiego, otrzymali Złote Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości. – Traktuję tę odznakę nie tylko jako wyróżnienie, ale również zobowiązanie do tego, żeby TVP broniła dalej, tak jak do tej pory, fundamentalnych polskich wartości – mówił po ceremonii Jacek Kurski.
– Obiecałem że postawię Telewizję Polską na nogi, uczynię wielką i ważną. W tym celu trzeba było szybko sformułować trafne diagnozy, mieć pomysł i...
zobacz więcej
W parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Pruszkowie, przy okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, zostały wręczone Złote Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości. Jednym z odznaczonych jest prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.
– To odznaczenie jest ważne w kontekście tego, czego dotyczyła cała ceremonia. Czyli uhonorowania trzech kapelanów Wojska Polskiego, którzy w odpowiedzi na apel Józefa Piłsudskiego poszli w bój razem z armią polską przeciwko bolszewikom, tak jak śp. ks. Ignacy Skorupka, który „w stule i z krzyżem w ręku przewodził atakującym oddziałom”, jak dokładnie brzmiał komunikat Sztabu Generalnego z 16 sierpnia 1920 r., czyli tuż po jego śmierci – mówił po uroczystości szef TVP.
– Takich jak ks. Skorupka, gotowych na śmierć, było pięciuset, i właśnie należy wspominać tych mniej znanych niż ci, którzy są na ołtarzach – podkreślił w Pruszkowie Jacek Kurski. Wskazał też na analogię między „nawałą bolszewicką, która chciała zniewolić człowieka w całej Europie” a teraźniejszą „odsłonę neobolszewickiej nawałnicy, która próbuje zakwestionować wartości”.