RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przywódcy G7 o hipotezie wycieku koronawirusa z laboratorium. Szef WHO ujawnia

Tedros Adhanom Ghebreyesus dołączył w sobotę do przywódców państw grupy G7 (fot. Naohiko Hatta/Pool/Getty Images)
Tedros Adhanom Ghebreyesus dołączył w sobotę do przywódców państw grupy G7 (fot. Naohiko Hatta/Pool/Getty Images)

Przywódcy grupy G7 omawiali różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa, w tym tę, że doszło do wycieku wirusa z laboratorium w chińskim mieście Wuhan i zgodzili się naciskać na Chiny, aby uzyskać więcej informacji – powiedział w sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zimny prysznic od WHO. Ryzyko nawrotu pandemii wysokie

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii – ocenił w czwartek dyrektor Światowej...

zobacz więcej

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dołączył w sobotę do przywódców państw grupy G7, którzy od piątku obradują na szczycie w Carbis Bay w Kornwalii, gdyż jednym z głównych tematów rozmów jest pandemia koronawirusa i pomoc ubogim krajom w szczepieniach.

Po rozmowach z liderami G7 Tedros ujawnił dziennikarzom, że temat wybuchu pandemii został przez nich poruszony. Nawiązując do prawie 3,8 mln osób na świecie, które zmarły z powodu COVID-19, powiedział: Jest to bardzo tragiczne i myślę, że przez szacunek, na jaki ci ludzie zasługują, trzeba poznać pochodzenie tego wirusa, abyśmy mogli zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.

Druga faza dochodzenia  


  Tedros potwierdził, że WHO przygotowuje się do drugiej fazy dochodzenia w sprawie źródeł Covid-19, które, jak zaznaczył, będzie wymagało „przejrzystości i współpracy” ze strony Chin. – Uważamy, że wszystkie hipotezy powinny być otwarte i musimy przystąpić do drugiej fazy, aby naprawdę poznać pochodzenie (wirusa) – powiedział.

W maju prezydent USA Joe Biden nakazał pracownikom wywiadu podwoić wysiłki w celu zbadania źródeł pandemii koronawirusa, w tym teorii, że pochodzi on z laboratorium w Wuhan, w Chinach.

Szef WHO postawił przed państwami G7 zadanie zaszczepienia przeciw koronawirusowi  70 proc. populacji świata do czasu kolejnego szczytu w Niemczech w przyszłym roku.

Zobacz także:   Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń i zgonów?     

źródło:

Zobacz więcej