SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Przypadków takich jak Eriksena są tysiące. Co należy zrobić? Poradnik pierwszej pomocy

Pierwszej pomocy Eriksenowi udzielił kapitan reprezentacji Danii Simon Kjaer (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel; Martin Meissner - Pool/Getty Images)
Pierwszej pomocy Eriksenowi udzielił kapitan reprezentacji Danii Simon Kjaer (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel; Martin Meissner - Pool/Getty Images)

To, co przydarzyło się Christianowi Eriksenowi, doznaje co roku kilkadziesiąt tysięcy Polaków – takie są statystyki zawałów serca tylko w naszym kraju. Gdy w sobotnim spotkaniu na ME 2020 gwiazdor reprezentacji Danii padł na murawę, z pierwszą pomocą natychmiast ruszył mu kapitan drużyny i ratownicy. Co zrobić i jak zachować się, gdy w pobliżu nie ma medyków? Sprawdź, jak pomóc osobie, u której podejrzewamy zawał serca.

Zagrali dla Eriksena. „Zadzwonił i poprosił, żeby wyszli na boisko”

Christian Eriksen zasłabł pod koniec pierwszej połowy meczu Danii z Finlandią na mistrzostwach Europy. Po trwającej kilkanaście minut reanimacji,...

zobacz więcej

29-letni Eriksen, najbardziej znany duński piłkarz ostatnich lat, zasłabł tuż przed końcem pierwszej połowy spotkania w Kopenhadze.

Dramat Eriksena na ME 2020


Dramat rozegrał się na oczach milionów fanów piłki nożnej, śledzących spotkanie Dania – Finlandia na Mistrzostwach Europy 2020. Bez kontaktu z rywalem osunął się na murawę. Zanim dobiegły do niego służby medyczne, pierwszej pomocy udzielił mu kapitan zespołu Simon Kjaer.

Zobacz także: Dyrektor sportowy Interu przecina spekulacje

Najważniejsza zasada udzielania pierwszej pomocy


W sytuacji zagrożenia życia eksperci są zgodni: nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż brak pomocy.

To, co w sobotę przydarzyło się duńskiemu piłkarzowi, w Polsce dosięga każdego roku kilkudziesięciu tysięcy osób. Gdy dochodzi do takiej sytuacji bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja – jak najszybsze udzielenie pomocy.

Jak rozpoznać zawał serca? Co należy zrobić?


Kluczową sprawą jest zatem wiedza o tym, jak rozpoznać zawał serca i jak pomóc osobie, u której zawał podejrzewamy. Lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) Konrad Matyja wskazuje, że najczęstsze objawy zawału serca to:

• ból w klatce piersiowej – charakterystyczny, „czasem gniotący, czasem piekący”;

• ból bardzo często promieniuje do lewego barku, żuchwy i do palców lewej ręki;

• może temu towarzyszyć duszność, uczucie kołatania serca albo zasłabnięcie.

– Jest wiele przyczyn bólu w klatce piersiowej, natomiast sam w sobie ból w klatce piersiowej najczęściej każe nam myśleć o zawale i pokierować diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia zawału – zaznacza ekspert.

Źródło infografiki: PAP

Pierwsza pomoc przy ataku serca


Lekarze podkreślają, że jeśli mamy do czynienia z osobą, u której podejrzewamy ostry zespół wieńcowy (zawał serca lub tzw. niestabilna dławica piersiowa), należy niezwłocznie zawiadomić służby ratunkowe, a następnie:

• trzeba zadbać o komfort pacjenta – osoba z podejrzeniem zawału powinna być w spoczynku, czyli w pozycji leżącej lub półsiedzącej;

• jeśli wiemy, że osoba nie jest uczulona na kwas acetylosalicylowy (aspiryna), można jej zasugerować przyjęcie dawki 300 – 500 miligramów (lek powinien zostać rozpuszczony w niewielkiej ilości wody lub rozgryziony i popity);

Atak serca podczas seksu w podróży służbowej może być wypadkiem przy pracy. Wyrok sądu

Atak serca, którego dozna się podczas seksu uprawianego w czasie podróży służbowej, może być uważany za wypadek przy pracy – uznał sąd apelacyjny w...

zobacz więcej

• jeśli tabletka z kwasem acetylosalicylowym nie jest dostępna, najrozsądniej jest czekać na pomoc zespołu ratownictwa medycznego, który dysponuje pełnym wachlarzem leków, jakie można zastosować w ostrym zespole wieńcowym;

w oczekiwaniu na dotarcie zespołu ratownictwa medycznego nie wolno osoby z podejrzeniem zawału zostawić samej. Jak zaznacza Matyja: „Ta osoba musi być pod stałą obserwacją, chociażby po to, żeby powiadomić pogotowie, jeśli stan ulegnie zmianie”;

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa


Możliwym powikłaniem zawału serca może być zatrzymanie krążenia.

– Należy natychmiast rozpocząć uciskanie klatki piersiowej i oddechy zastępcze, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową – instruuje lekarz.

Zobacz także: Mecz w cieniu dramatu. Sensacja w Kopenhadze [SKRÓT]
teraz odtwarzane
Euro 2020, grupa B: Dania – Finlandia [SKRÓT]

źródło:
Zobacz więcej