RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

We Francji wykryto ognisko indyjskiego wariantu COVID-19

Niewielkie ognisko zakażeń tzw. indyjskim wariantem koronawirusa wykryto w Strasburgu (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)
Niewielkie ognisko zakażeń tzw. indyjskim wariantem koronawirusa wykryto w Strasburgu (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)

Niewielkie ognisko zakażeń tzw. indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) wykryto w Strasburgu na wschodzie Francji. Regionalna Agencja Zdrowia (ARS) ogłosiła w sobotę, że wdrożono plan działania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się patogenu.

Zimny prysznic od WHO. Ryzyko nawrotu pandemii wysokie

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii – ocenił w czwartek dyrektor Światowej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zakażenie wykryto  u czterech osób, a 43 zarejestrowano jako osoby, które miały z nimi kontakt.

W piątek przetestowano 143 osoby. Prefektura departamentu Dolny Ren ogłosiła zamknięcie szkoły w dzielnicy studenckiej Strasburga, Krutenau.

Na weekend zaplanowano ukierunkowane szczepienia. 200 dawek jest zarezerwowanych na niedzielę w Strasburgu dla studentów oraz pracowników barów i restauracji w wybranych dzielnicach. Osoby te skorzystają z priorytetowego dostępu do szczepień – wskazuje ARS. Na przyszły weekend (19-20 czerwca) zarezerwowano 2600 dawek szczepionki.  

Rola mediatorów  


  ARS przewiduje również „silną mobilizację mediatorów do walki z koronawirusem” w sobotę, głównie w Krutenau. Podczas spotkań mediatorzy będą edukować studentów i innych ludzi poniżej 30. roku życia – podała ARS.

Wariant Delta uważa się za szczególnie zaraźliwy. Rząd Wielkiej Brytanii w obliczu przyspieszenia epidemii oszacował, że szczep ten odpowiada już za 91 proc. nowych zakażeń w tym kraju.

Epidemia na „umiarkowanym poziomie”   


  Epidemia w departamencie Dolny Ren pozostaje jednak na  „umiarkowanym poziomie”  – ocenia ARS,  wskazując, że wskaźnik zapadalności wynosi obecnie 65 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Zobacz także: „Francja. Pierwsze wykryte przypadki indyjskiego wariantu koronawirusa w kraju”     

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej