RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zmarł płk Marian Pawełczak - żołnierz AK, jeden z ostatnich podkomendnych „Zapory”

Płk Marian Pawełczak ps. „Morwa” (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)
Płk Marian Pawełczak ps. „Morwa” (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)

W wieku 98 lat zmarł w Lublinie płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”. Był żołnierzem podziemia niepodległościowego, jednym z ostatnich podkomendnych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Ruda Śląska upamiętni powstańców w 100. rocznicę III powstania śląskiego 

Urząd Miasta Ruda Śląska wraz z Oddziałem IPN w Katowicach zapraszają na uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich, która odbędzie się 6...

zobacz więcej

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie poinformował, że w niedzielę rano zmarł płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”. Był żołnierzem Armii Krajowej, jednym z ostatnich podkomendnych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Jak podaje Lubelski Urząd Wojewódzki, Marian Pawełczak urodził się w 1923 r. w Stasinie koło Lublina. Od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność patriotyczną na rzecz Polski. W 1942 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd uciekł wiosną 1943 r. W 1944 r. dołączył do oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Aresztowany za odmowę służby w wojsku ludowym. W 1947 r. ujawnił się na rozkaz „Zapory”.

W latach 1951-1954 był więziony na Zamku Lubelskim pod zarzutem nieszczerego ujawnienia się i ukrycia czynów dokonanych w czasie działań pod dowództwem „Zapory”. Po zwolnieniu rozpoczął pracę w wytwórni obuwia w Strzelcach, skąd wyrzucono go za przynależność do AK. Był aktywnie zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość oraz Stowarzyszenia Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1944-1989. Jako świadek historii upamiętniał Żołnierzy Wyklętych.

W 2020 roku Marian Pawełczak został awansowany na stopień pułkownika oraz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej