SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zmarł płk Marian Pawełczak - żołnierz AK, jeden z ostatnich podkomendnych „Zapory”

Płk Marian Pawełczak ps. „Morwa” (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)
Płk Marian Pawełczak ps. „Morwa” (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)

W wieku 98 lat zmarł w Lublinie płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”. Był żołnierzem podziemia niepodległościowego, jednym z ostatnich podkomendnych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Ruda Śląska upamiętni powstańców w 100. rocznicę III powstania śląskiego 

Urząd Miasta Ruda Śląska wraz z Oddziałem IPN w Katowicach zapraszają na uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich, która odbędzie się 6...

zobacz więcej

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie poinformował, że w niedzielę rano zmarł płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”. Był żołnierzem Armii Krajowej, jednym z ostatnich podkomendnych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Jak podaje Lubelski Urząd Wojewódzki, Marian Pawełczak urodził się w 1923 r. w Stasinie koło Lublina. Od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność patriotyczną na rzecz Polski. W 1942 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd uciekł wiosną 1943 r. W 1944 r. dołączył do oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Aresztowany za odmowę służby w wojsku ludowym. W 1947 r. ujawnił się na rozkaz „Zapory”.

W latach 1951-1954 był więziony na Zamku Lubelskim pod zarzutem nieszczerego ujawnienia się i ukrycia czynów dokonanych w czasie działań pod dowództwem „Zapory”. Po zwolnieniu rozpoczął pracę w wytwórni obuwia w Strzelcach, skąd wyrzucono go za przynależność do AK. Był aktywnie zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość oraz Stowarzyszenia Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1944-1989. Jako świadek historii upamiętniał Żołnierzy Wyklętych.

W 2020 roku Marian Pawełczak został awansowany na stopień pułkownika oraz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:

Zobacz więcej