SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Szczyt NATO. Szef BBN przedstawił polskie oczekiwania

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/S.LECOCQ)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/S.LECOCQ)

Strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Ocenił też, że „w postawie Rosji i jej polityce nie nastąpiły zmiany, które uzasadniałyby zmianę formuły bardzo ograniczonego obecnie dialogu”.

Szef NATO potępia władze Białorusi i żąda uwolnienia Pratasiewicza

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił wwładze Białorusi, które w niedzielę zmusiły do lądowania w Mińsku samolot pasażerski lecący z...

zobacz więcej

W odbywającym się w poniedziałek w Brukseli szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda , w spotkaniu przywódców państw i rządów weźmie też udział minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Spodziewamy się, że państwa członkowskie w pewien formalny sposób zadeklarują, że kolejny, przyszłoroczny szczyt NATO doprowadzi od przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która - to ważne dla Polski i krajów regionu – odniesie się przede wszystkim do wzmacniania kolektywnej obrony i odstraszania – tego, co wiąże się z wojskowym wymiarem NATO – powiedział Soloch.

Wyraził także oczekiwanie, że szczyt przyjmie powstały z inicjatywy sekretarza generalnego raport „NATO 2030”, dotyczący przyszłości Sojuszu.

Soloch poinformował też, że strona polska będzie na szczycie przypominać o „dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE”.

Relacje Polski z USA. Czy zmieniły się po odejściu Trumpa? [SONDAŻ]

32,8 proc. badanych uważa, że stosunki polsko-amerykańskie są obecnie gorsze niż za czasów prezydentury Donalda Trumpa; 7,7 proc. dostrzega poprawę...

zobacz więcej

Co przyniesie spotkanie Putin-Biden?


Szef BBN podkreślił, że brukselski szczyt będzie również okazją do spotkania z nowym prezydentem USA. – Szczyt odbędzie się przed spotkaniem prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, toteż efektem tego szczytu i słów, jakie padną z ust sojuszników, na pewno będzie wpływ na rozmowę, którą prezydent USA odbędzie dwa dni później z prezydentem Rosji – ocenił szef BBN.

Jego zdaniem po planowanym spotkaniu Bidena z Putinem nie należy oczekiwać znaczącej zmiany w relacjach z Rosją. – Nie spodziewałbym się przełomu, tym bardziej, że również pierwsza połowa tego roku nie wykazała, by w postępowaniu Rosji cokolwiek się zmieniło. Przypomnę niedawną demonstrację siły na granicy z Ukrainą, zapowiedziane na wrzesień ćwiczenie Zapad. Docierają do nas informacje nie tylko o cyberatakach, ale wprost o akcjach sabotażowych, takich jak na terenie Czech, czy o zamachach w Wielkiej Brytanii i Niemczech – wyliczał szef BBN.

– Na razie (nie ma) żadnych przesłanek, że idzie ku ociepleniu. Zawieszenie sankcji, czyli de facto odblokowanie Nord Stream 2 to nie jest sygnał, który możemy przyjąć z zadowoleniem, ale nie sądzę, żeby nastąpiła radykalna zmiana w relacjach z Rosją – powiedział. – Realizacja umów o współpracy wojskowej między USA i Polską jest kontynuowana żadnej niekorzystnej zmiany nie widzimy – zaznaczył Soloch.

CZYTAJ TAKŻE: Szczerski o szczycie NATO: Oczekujemy, że USA potwierdzą zaangażowanie w Europie

źródło:

Zobacz więcej