SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dyskuja o żądaniach unijnego komisarza. Prezydencki minister do opozycji: Będziecie bronić konstytucji?

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości zażądał od premiera Mateusza Morawieckiego wycofania z TK wnosku o zbadanie wyższości Konstytuji RP nad prawem unijnym. Minister Michał Wójcik w TVP Info przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny takie rostrzygnięcia już wydał w 2005 i 2011 roku. Przewodniczącymi składów orzekających byli wówczas prof. Marek Safjan - dziś zasiadający właśnie w TSUE - oraz prof. Andrzej Rzepliński. – Będziesz pan siedział – grzmiał do Wójcika poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Opozycja walczy o „szansę” dla Polski. Przed laty wskazał ją prezydent Francji

Parlament Europejski zdecydował się pójść drogą oficjalnie wskazaną przez eurodeputowaną Różę Thun. Groźby wobec Polski, odbieranie prawa weta i...

zobacz więcej

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wystosował w czwartek list do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, w którym zaapelował o wycofanie wniosku złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego do TK ws. pytania o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE.

Zobacz także: Odpowiedź premiera Morawieckiego na list Reyndersa

W podobnym kontekście rozpatrywane jest także wszczęte w środę przez Komisję Europejską postępowanie o naruszenie prawa UE wobec Niemiec za podważanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Komentatorzy wskazują, że ma on być sygnałem m.in. dla rządu w Warszawie, by nie lekceważył orzeczeń TSUE, nawet jeśli ma wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją

Gorąco w studiu „Woronicza 17”. Gawkowski wydaje wyrok


– Polacy nie chcą żyć w kraju autorytarnym, w którym minister sprawiedliwości jest funkcjonariuszem namiestnikiem politycznym w prokuraturze – mówił w programie „Woronicza 17” poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Gdy minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik dopytywał: „w jakim kraju”, Gawkowski odpowiedział: „Pan się śmieje, a pan będzie kiedyś za to siedział”. – Pan, panie Wójcik, będzie pierwszym ministrem postawionym przed trybunałami albo przed sądami. Pan będziesz siedział w więzieniu z kajdankami na rękach; się pan śmieje – grzmiał polityk Lewicy.

– Pan jest sądem? To dlaczego ogłasza pan wyrok? – dopytywał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Dyskusja dotyczyła tego, które prawo jest ważniejsze: unijne czy krajowa konstytucja.

Wójcik przypomina orzeczenia z czasów Rzeplińskiego i Safjana


– W 2005 i 2011 roku Trybunał Konstytucyjny – w pierwszym przypadku przewodniczącym składu był prof. Safjan, a w drugim był prof. Rzepliński – oba składy jednoznacznie orzekły wyższość konstytucji nad prawem wspólnotowym – argumentował w TVP Info minister Wójcik.

Karnkowski: Siła złego na jednego?

„Siła złego na jednego” – można by podsumować ostatnie wydarzenia w naszej polityce zagranicznej. Jedni poświęcają nam stanowczo zbyt wiele uwagi,...

zobacz więcej

Polityk przypomniał w ten sposób, że w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prof. Marka Safjana (obecnego sędziego TSUE) stwierdził, że polska konstytucja jest najwyższym prawem. Z kolei w 2011 roku Trybunał Konstytucyjny na czele z ówczesnym prezesem TK prof. Andrzejem Rzeplińskim stwierdził, że „konstytucja zachowuje (…) nadrzędność i pierwszeństwo wobec wszystkich aktów prawnych obowiązujących w polskim porządku konstytucyjnym, w tym także prawa unijnego”.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot odnosząc się do polityków opozycji w studiu „Woronicza 17” ocenił, że „przez wszystkie przypadki odmieniają słowo »konstytucja«”.

– Chciałem zapytać, jak będziecie bronić polskiej konstytucji przed komisarzem sprawiedliwości, który próbuje wymóc na premierze rezygnację z jego konstytucyjnych uprawnień – stwierdził przedstawiciel prezydenta. Jednocześnie zapewnił, że Andrzej Duda „absolutnie popiera działania polskiego rządu w tej sprawie”. – Te pismo ze strony komisarza sprawiedliwości ma charakter zupełnie kuriozalny – podsumował Szrot.

Zobacz także: Bruksela chce ukarać Niemcy, żeby inne kraje nie brały przykładu. „I jeszcze ta Polska...”

źródło:
Zobacz więcej