RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydenci Polski i Niemiec w Warszawie. Jakie tematy rozmów?

Traktat o dobrym sąsiedztwie będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Traktat o dobrym sąsiedztwie będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia. Będzie to jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Niemcy: Nielegalne odpady z Brandenburgii w Polsce. „To znacząca skala”

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow (powiat Odra-Szprewa)...

zobacz więcej

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia. Będzie to jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. W czwartek 17 czerwca prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży wizytę oficjalną w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Szczerski zaznaczył, że kwestia realizacji Traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Dudy i Steinmeiera. Jak wskazał, rozmowa prezydentów będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Stream 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział Szczerski.

Media: Biden finansowany przez rosyjskiego lobbystę związanego z Nord Stream 2

Prezydent Joe Biden i jego stronnicy otrzymali fundusze na kampanię od czołowego rosyjskiego lobbysty reprezentującego interesy Nord Stream 2 –...

zobacz więcej

Bilans relacji polsko-niemieckich


Kwestią Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy zajmowało się w ubiegły czwartek prezydenckie Kolegium do Spraw Międzynarodowych. – Zasiadający w nim eksperci dokonali bilansu relacji polsko-niemieckich. Prawie wszyscy jesteśmy zgodni, że jest bardzo wiele elementów, które dzisiaj łączą Polskę i Niemcy – powiedział minister. Wskazał na „ścisłą współpracę gospodarczą”, a także „przywiązanie do wymiaru transatlantyckiego jako podstawy bezpieczeństwa europejskiego”.

Jednocześnie poinformował, że podczas posiedzenia Kolegium padło wiele krytycznych głosów, jeśli chodzi o realizację traktatu. Zaznaczył, że dotyczy to przede wszystkim kwestii zwrotu dóbr kultury oraz praw polskiej mniejszości w Niemczech, w szczególności w zakresie edukacji.

Dodał też, że Polska „od 30 lat czeka też na upamiętnienie w Berlinie polskich ofiar zbrodni nazistowskich”. – To sprawy, jak się wydaje, niekontrowersyjne i powinny już dawno być zrealizowane, a pozostają wciąż wyłącznie zapisem, bez realizacji – powiedział prezydencki minister.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecka delegacja w Waszyngtonie. Wśród tematów Nord Stream 2

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej