RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pierwszy turystyczny lot w kosmos. Bilet poszedł za 28 mln dolarów

W locie będzie uczestniczył Jeff Bezos (fot. PAP/EPA/BLUE ORIGIN)
W locie będzie uczestniczył Jeff Bezos (fot. PAP/EPA/BLUE ORIGIN)

Za 28 mln dolarów sprzedano na aukcji w sobotę bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard – poinformował Reuters. W przewidzianym na lipiec locie weźmie też udział miliarder Jeff Bezos, właściciel firmy Blue Origin, która opracowała statek. Nazwiska zwycięzcy aukcji nie ujawniono.

Dwie sondy NASA będą odkrywały tajemnice Wenus

Amerykańska kosmiczna agencja wybrała dwie misje, które będą badały siostrzaną planetę Ziemi i sprawdzały m.in., dlaczego obecnie przypomina...

zobacz więcej

Telefoniczna aukcja trwała siedem minut, już w czwartej cena licytowanego biletu przekroczyła 20 mln dolarów.

Zaplanowany na 20 lipca pierwszy lot New Shepard będzie przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych – pisze Reuters. W podróży weźmie udział założyciel Amazona Jeff Bezos oraz jego brat Mark. Maszyna przeszła już testy bez udziału ludzi.

Bezos, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, ściga się z innymi miliarderami – Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, którzy również rozwijają komercyjne loty kosmiczne. Już na początku lipca Branson może dołączyć do lotu testowego samolotu kosmicznego VSS Unity, rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic – pisze Reuters.

New Shepard wzniesie się ok. 100 km nad Ziemię, a uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości.

Sobotnią licytację poprzedziła prowadzona przez miesiąc aukcja online, podczas której ustalono cenę wywoławczą. W akcji wzięło udział ponad 6 tys. osób ze 143 krajów świata, ostatecznie początkową cenę ustalono na 4,8 mln dolarów. Dochód z licytacji pierwszego biletu na podróż kosmiczną ma zostać przeznaczony na cele charytatywne.

W 2018 r. Reuters informował, że Blue Orgin planuje sprzedawać bilety na kosmiczną podróż za co najmniej 200 tys. dolarów. O podobnej cenie mówili przedstawiciele Virgin Atlantic. Według banku UBS, rynek komercyjnych podróży w kosmos osiągnie do 2030 r. wartość 3 mld dolarów rocznie. Blue Orgin, Virgin Atlantic oraz firma Muska SpaceX rozważają także używanie swoich pojazdów do szybkich podróży między odległymi miastami na Ziemi.

CZYTAJ TAKŻE: Właściciel Amazona poleci w kosmos. Lot już w te wakacje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej