SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Luzowanie obostrzeń. Od niedzieli wchodzą w życie nowe zasady

Luzowanie obostrzeń. Nowe zasady od 13 czerwca (fot. Joe Corrigan/Getty Images/Universal Music)
Luzowanie obostrzeń. Nowe zasady od 13 czerwca (fot. Joe Corrigan/Getty Images/Universal Music)

Wchodzi w życie kolejny etap luzowania obostrzeń. Od niedzieli można sprzedawać i spożywać przekąski oraz napoje w kinach i innych instytucjach kultury. Zmianę tę z zadowoleniem przyjęli właściciele kin, którzy przyznają, że „w całym modelu biznesu kinowego sprzedaż barowa stanowi znaczące źródło wpływów”.

Luzowanie obostrzeń: więcej osób nie tylko w kościołach. Ważne zmiany dla turystów [WIDEO]

Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach. Limit zostanie podniesiony do połowy miejsc – zapowiedział...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O wprowadzeniu łagodniejszych zasad bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym poinformowali w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Obejmą one także instytucje kultury i rozrywki, wśród nich kina, w których od niedzieli dozwolona jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia.

W kinach można już kupić popcorn. I można zjeść


Od niedzieli 13 czerwca kina mogą wznowić działalność barów i sprzedawać napoje oraz przekąski takie jak popcorn.

Otwarcie stref gastronomicznych to niejedyna zmiana, jaka czeka instytucje kultury. W nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 2021 r. ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii poinformowano, że od 26 czerwca do 31 sierpnia tego roku w muzeach, galeriach sztuki i innych instytucjach kultury prowadzących działalność wystawienniczą wprowadzony zostanie nowy limit osób. Będzie mogło przebywać w nich jednocześnie nie więcej niż 15 osób albo 1 osoba na 10 m2 powierzchni pomieszczenia.

Czytaj więcej: Plan luzowania obostrzeń na wakacje
teraz odtwarzane
Luzowanie obostrzeń: więcej osób nie tylko w kościołach. Ważne zmiany dla turystów

W tym samym okresie zwiększone zostaną także limity widzów m.in. w kinach i teatrach. Będą one mogły udostępniać publiczności maksymalnie 75 proc. miejsc na widowni.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że od 26 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z wyłączeniem działalności zespołów muzycznych, będzie dopuszczalne na otwartym powietrzu.

Dziesiątki śmierci w polskiej policji. KGP podała dane

Wstrząsające dane Komendy Głównej Policji. W ostatnich miesiącach w komendach i posterunkach w całej Polsce zmarło kilkudziesięciu funkcjonariuszy....

zobacz więcej

Warunkiem będzie udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób.

Koncerty na otwartym powietrzu


Z kolei działalność zespołów muzycznych na otwartym powietrzu będzie możliwa pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób.

Jak podkreślono w komunikacie na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, „limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19”. „Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie” – czytamy.

Zobacz także: „Jesteśmy blisko odporności populacyjnej”. Niedzielski podał odsetek osób z przeciwciałami

źródło:

Zobacz więcej