SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Ognisko mutacji Delta w Strasbourgu

Pandemia koronawirusa w Strasbourgu (fot. Elyxandro Cegarra/Anadolu/Getty Images)
Pandemia koronawirusa w Strasbourgu (fot. Elyxandro Cegarra/Anadolu/Getty Images)

Ognisko zakażeń tzw. indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) wykryto w Strasburgu na wschodzie Francji. Regionalna Agencja Zdrowia (ARS) ogłosiła w sobotę, że wdrożono plan działania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się patogenu. Zakażenie wykryto u czterech osób, a 43 zarejestrowano jako osoby, które miały z nimi kontakt.

Znacznie bardziej zakaźny wariant. „Możliwe, że zobaczymy trzecią falę”

Wariant Delta koronawirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach, jest o ok. 60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa, czyli...

zobacz więcej

W piątek przetestowano 143 osoby. Prefektura departamentu Dolny Ren ogłosiła zamknięcie szkoły w dzielnicy studenckiej Strasburga, Krutenau.

Na weekend zaplanowano ukierunkowane szczepienia. 200 dawek jest zarezerwowanych na niedzielę w Strasburgu dla studentów oraz pracowników barów i restauracji w wybranych dzielnicach. Osoby te skorzystają z priorytetowego dostępu do szczepień – wskazuje ARS.

Na kolejny weekend (19-20 czerwca) zarezerwowano 2600 dawek szczepionki. ARS przewiduje również „silną mobilizację mediatorów do walki z koronawirusem” w sobotę, głównie w Krutenau. Podczas spotkań mediatorzy będą edukować studentów i innych ludzi poniżej 30. roku życia – podała ARS.

Zobacz także: Nowe warianty koronawirusa nazywane literami greckiego alfabetu


Wariant Delta uważa się za szczególnie zaraźliwy. Rząd Wielkiej Brytanii w obliczu przyspieszenia epidemii oszacował, że szczep ten odpowiada już za 91 proc. nowych zakażeń w tym kraju.

Epidemia w departamencie Dolny Ren pozostaje jednak na „umiarkowanym poziomie” – ocenia ARS, wskazując, że wskaźnik zapadalności wynosi obecnie 65 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

źródło:

Zobacz więcej