RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilometrowe korki przed wjazdem do Grecji. Turyści czekali w upale [WIDEO]

Długi korek utworzył się na granicy bułgarsko-greckiej. Sznur samochodów osiągał w sobotę od 4 do 5 km długości. Kierowcy chcący wjechać z Bułgarii do Grecji, jak mówili, czekali po 2-3 godziny w rosnących temperaturach. Powodem takiego czasu oczekiwania na przejazd była powolna weryfikacja dokumentów turystów.

Wakacyjne podróże. Hiszpania i Grecja jako pierwsze przetestują te dokumenty

Premier Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Korek samochodowy na przejściu granicznym Kulata-Promachon utworzył się po złagodzeniu przez Grecji restrykcji związanych z lockdownem. Aby wjechać do tego kraju należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą, zaświadczenie o pełnym szczepieniu lub dokument potwierdzający, że dana osoba przechorowała już COVID-19. Testy można wykonać również przy samej granicy bułgarsko-greckiej. Jak zaznacza polskie MSZ, „test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 6 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu”.

Do tego, „każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu czy zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia”. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych”. Tam przejdą testy PCR, aby potwierdzić wstępną diagnozę. „Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie” – zaznacza polski resort.

Rejestracja podróży do Grecji


Ponadto, wszystkie osoby, które chcą wjechać do Grecji, nadal obowiązuje rejestracja podróży przy pomocy strony https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form)

„Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny” przed podróżą. Jak przekazało polskie MSZ, „po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który trzeba okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową lub morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej