RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tysiące żołnierzy i policjantów będą chronić Bidena i Putina w Genewie [WIDEO]

Szwajcarskie służby otoczyły park La Grange w Genewie z XVIII-wieczną rezydencją, gdzie 16 czerwca mają się spotkać prezydenci USA i Rosji – Joe Biden i Władimir Putin. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwać ok. 3 tys. żołnierzy i policjantów. Władze w Bernie zdecydowały też m.in. o tymczasowych ograniczeniach w przestrzeni powietrznej.

Rau o spotkaniu Biden-Putin: Zniesienia sankcji na Rosję nie będzie

Nie należy spodziewać się zniesienia nałożonych na Rosję sankcji, można za to oczekiwać, że prezydent USA Joe Biden zaprezentuje silne stanowisko...

zobacz więcej

Szwajcarskie władze zdecydowały, że park La Grange oraz przyległy park des Eaux Vives w Genewie pozostaną zamknięte od 8 do 18 czerwca. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin spotkają się tam 16 czerwca w willi La Grange.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa zatwierdzone w piątek przez szwajcarski rząd obejmują m.in. rozmieszczenie 1000 żołnierzy i nadzór przestrzeni przez szwajcarskie siły powietrzne. Z innych regionów kraju do Genewy ma przybyć ok. 900 policjantów, co zwiększy kontyngent policji w mieście do około 2000 funkcjonariuszy.

Ministerstwo obrony zapowiedziało w oświadczeniu, że ograniczenia w przestrzeni powietrznej, które będą obowiązywać od godz. 8:00 we wtorek, 15 czerwca do godz. 17:00 w czwartek, 17 czerwca, nie będą miały wpływu na loty komercyjne, obsługiwane przez lotnisko w Genewie.

Zobacz także: Zachód liczy na sukces spotkania Bidena z Putinem.


Federalny Urząd Policji i Federalna Służba Bezpieczeństwa zakomunikowały, że nie otrzymały żadnych sygnałów o zagrożeniu przed szczytem. Podkreślono jednak, że „zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na wysokim poziomie w Szwajcarii i Europie”. „Zachowujemy dużą czujność” – zapewniono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej