RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Staroń coraz bliżej zostania RPO. Zdradza kulisy: Gowin gra nie fair

Senator niezależna Lidia Staroń. Czy zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? (fot. PAP/Rafał Guz)
Senator niezależna Lidia Staroń. Czy zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? (fot. PAP/Rafał Guz)

Już we wtorek posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po decyzji, jaka zapadła w ostatnich dniach w Sejmie, coraz bliżej stanowiska jest niezależna senator Lidia Staroń. – Liczę tylko na przyzwoitość posłów i senatorów. Uważam, że podstawą wyboru nowego Rzecznika musi być głosowanie na „człowieka”, a nie na „partię” czy jakiekolwiek interesy – mówi w rozmowie z portalem tvp.info.

PO zmienia strategię ws. zarzutów Grodzkiego. „Byłam zaskoczona”

Małgorzata Kidawa-Błońska ujawniła, że według PO sprawa prokuratorska przeciw marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu powinna być prowadzona dopiero za...

zobacz więcej

Za kilka dni Sejm ma podjąć piątą próbę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kandydatami tym razem są zgłoszona przez klub PiS senator Lidia Staroń (bezpartyjna) – wcześniej popierana m.in. przez Porozumienie – oraz prawnik, prof. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Portal tvp.info: Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała pani kandydaturę na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Lidia Staroń: Cieszę się, ale dopiero głosowanie w Sejmie i Senacie oznacza realny wybór. Mam tylko nadzieję, że w obu izbach parlamentarzyści będą głosować na „konkretnego człowieka”, a nie na „brudną grę”, kierując się jakimikolwiek interesami.

Zobacz także:  W głosowaniu nad RPO w klubie PiS będzie obowiązywała dyscyplina

Jak w tej chwili ocenia pani swoje szanse?

Zawsze walczyłam o ludzi. Dzięki tym działaniom udało się wygrać wiele spraw i wprowadzić wiele rozwiązań, które służą obywatelom i chronią ich prawa. Przez ostatnie lata rzecznik zbyt mało walczył o poszkodowanych mieszkańców, ofiary lichwy czy Polaków dotkniętych niesprawiedliwymi wyrokami.

Rzecznik Praw Obywatelskich to urząd najważniejszy dla wszystkich: dla bogatych i biednych, dla pracowników i przedsiębiorców, dla lekarzy i prawników. Zawsze powinien stać przy obywatelu, także przeciwko państwu, gdy ono tego obywatela krzywdzi. Osoba na tym stanowisku nie może dbać wyłącznie o interesy wąskiej grupy ludzi czy jakiejś partii politycznej. 

Gowin: Sprawa wyboru RPO nie jest objęta umową koalicyjną

Wybór RPO nie jest objęty umową koalicyjną – powiedział Jarosław Gowin, odnosząc się do poparcie swej partii dla kandydata opozycji na RPO. Dodał,...

zobacz więcej

Do głosowania w Sejmie zostały dwa dni. Czy w tym czasie planuje pani jakąś dodatkową aktywność, wystąpienia, spotkania, rozmowy z politykami?

Rzecznik Praw Obywatelskich powinien mieć wrażliwość społeczną i moralność. Na tym stanowisku niezbędne jest doświadczenie i znajomość prawa. Przez 20 lat jestem wśród ludzi, skutecznie im pomagam, tworzę lepsze prawo. Walczę o obywateli w Trybunale Konstytucyjnym, w sądach, w prokuraturze i w różnych urzędach.

Oczywiście, że będę rozmawiała z ludźmi, jak to robiłam przez wszystkie lata mojej pracy zawodowej, ale zawsze najważniejsze są czyny, a nie piękne, acz puste słowa.

Zobacz także:  Paweł Kukiz zagłosuje na Lidię Staroń? „Jest najlepszą kandydatką”

A jak ocenia pani swojego konkurenta?

Wielu posłów przyznawało mi, że nawet nie znają tej osoby. Podkreślali, że współpracował z Polskim Stronnictwem Ludowym i robił jakieś opinie dla Porozumienia, ale niewiele o nim wiemy. Nie wiem, czy to jest dorobek, który powinien być drogą do tego urzędu, ale jest to w rękach posłów. Nie chcę oceniać niczyich kompetencji.

Opozycja walczy o „szansę” dla Polski. Przed laty wskazał ją prezydent Francji

Parlament Europejski zdecydował się pójść drogą oficjalnie wskazaną przez eurodeputowaną Różę Thun. Groźby wobec Polski, odbieranie prawa weta i...

zobacz więcej

Mnie zależy na tym, aby ci, którzy będą decydować, kierowali się nie słowami, jakie ja czy prof. Marcin Wiącek teraz wypowiemy, ale naszymi czynami przez kilkanaście ostatnich lat.

Porozumienie miesiącami przekonywało, że to pani jest najlepszym kandydatem na ten urząd. Teraz nagle zmienili zdanie. Ich postawa była zaskoczeniem?

Wydawało mi się, że jest pewna granica. Miałam nadzieję, że jest uczciwość i przyzwoitość. I przyznam panu szczerze, wciąż mam nadzieję, że brudna gra o władzę nie weźmie górę.

Zobacz także:  Ważne głosowanie ws. Rzecznika praw obywatelskich. PO liczy na Gowina. „Nic już nie będzie takie samo”

A jednak widać już, że polityka wzięła górę, a Jarosław Gowin zapowiedział poparcie dla Marcina Wiącka.

To nie jest polityka, bo polityka to działanie na rzecz dobra wspólnego. Tu mamy raczej nieczystą grę o własne interesy. Wciąż liczę więc, że przynajmniej część polityków Porozumienia nie pójdzie za swoim szefem, który gra nie fair. I wobec nich, i wobec mnie.

Zwrot USA w stronę Rosji przez list z Polski? „Sytuacja geopolityczna to wypadkowa interesów wielu państw”

– Dystansowanie się od Donalda Trumpa w obawie o to, co zrobi następna administracja jeśli nie będzie republikańska, byłoby niepoważne – mówi...

zobacz więcej

Pół roku namawiał mnie, żeby kandydować. A gdy była już zgoda Prawa i Sprawiedliwości na moją kandydaturę i moje zgłoszenie, to Jarosław Gowin chciał, żebym wycofała się z ubiegania o ten urząd. Są pewne granice, jest przyzwoitość.

Mimo to ciężko przewidzieć wyniki głosowania zarówno w Sejmie, jak i w Senacie.

Ja liczę tylko właśnie na przyzwoitość posłów i senatorów. Uważam, że podstawą wyboru nowego Rzecznika musi być głosowanie na „człowieka”, a nie na „partię” czy jakiekolwiek interesy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej