RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: Nielegalne odpady z Brandenburgii w Polsce. „To znacząca skala”

Dziennie przewożono do Polski po kilka ciężarówek (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Dziennie przewożono do Polski po kilka ciężarówek (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow (powiat Odra-Szprewa) składowano nielegalne odpady. Policjanci podejrzewają też, że prowadzono stamtąd wywóz odpadów do Polski – pisze dziennik „Tagesspiegel”.

Zatrzymany nielegalny transport. 26 ton odpadów nie trafi do Polski

Nielegalny transport 26 ton odpadów zatrzymała Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa – poinformowała rzeczniczka prasowa szefa KAS Anita Wielanek....

zobacz więcej

– Skala procederu transportowania odpadów, jak wynika z dotychczasowych badań, jest znaczna – podkreślił rzecznik LKA.

Materiały azbestopodobne, tworzywa sztuczne i gruz drogowy miały być wyrzucane na składowisko w Beeskow bez zezwolenia. To, czy tamtejsze wody gruntowe i gleba są zagrożone, zostanie ustalone dopiero po ocenie próbek.

Bez zezwolenia wywożono odpady na polskie tereny


Według ustaleń agencji ochrony środowiska operator miał bez zezwolenia wywozić odpady do Polski. Chodzi o kilka ciężarówek dziennie, załadowanych odpadami, które miały zostać „niezgodnie z prawdą zgłoszone jako niepodlegające obowiązkowi zgłoszenia”. „Śledczy coraz rzadziej odkrywają nielegalne wysypiska, a firmy zajmujące się wywozem odpadów i mafia śmieciowa stosują nowe metody działania. Od lat kwitnie eksport odpadów, w tym nielegalnych, do Polski. W ostatnich latach kilkakrotnie płonęły tam nielegalne wysypiska śmieci – z odpadami z Niemiec” – pisze gazeta.

Ponad 20 ton odpadów. Nielegalny transport z Austrii

Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali do kontroli ciężarówkę na opolskich numerach rejestracyjnych w rejonie...

zobacz więcej

– Liczba spraw dotyczących nieuprawnionej eksploatacji obiektów maleje – twierdzi rzecznik LKA. Z drugiej strony, nastąpił wzrost „nielegalnego i komercyjnego transgranicznego przewożenia odpadów do Polski”.

Branderburgia ma szczególne znaczenie jako kraj tranzytowy i kraj pochodzenia dla nielegalnych transportów odpadów - dodał. Na przykład w 2018 r. w sześciu przypadkach trzeba było repatriować z Polski do Brandenburgii łącznie 150 ton odpadów, a były to tylko wykryte transporty – podkreśla dziennik.

Papa i płyty azbestowe wywożone do lasów


Według LKA nastąpił również gwałtowny wzrost „nieuprawnionego obchodzenia się z odpadami niebezpiecznymi” – co jest dochodowym biznesem. Zdarza się, że całe ciężarówki gruzu i odpadów z budów i rozbiórek, takich jak papa czy płyty azbestowe, są wyrzucane do lasów lub na pobocza dróg, zamiast zostać zutylizowane po wysokich kosztach.

Od dziesięcioleci Brandenburgia zmaga się z lukratywnym biznesem mafii śmieciowej. Ponad sto nielegalnych wysypisk nie zostało do tej pory oczyszczonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej