RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład. Premier przedstawił propozycje dla rolników [WIDEO]

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolniczym w Będkowicach (woj. małopolskie). Do tych propozycji odniósł się następnie podczas debaty w podkrakowskich Balicach.

Polski Ład przyspiesza: 10 priorytetów na 100 dni. Konferencja premiera

Polski Ład to wizja rozwoju szybkiego oraz sprawiedliwego, ale to także wizja konkretna i wiarygodna. Chcemy to dziś potwierdzić poprzez...

zobacz więcej

Pomoc dla wsi znajduje się w centrum nowego programu rządu – zapewnił w Balicach Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że polska wieś w ostatnich latach jest symbolem sukcesu na rynkach międzynarodowych, wymaga jednak nowych rozwiązań. Zostały one zawarte w Polskim Ładzie.

Wyższe dopłaty do paliwa


Zwiększenie dopłat do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 zł od 1 stycznia 2022. Nowa regulacja ma być już ujęta w budżecie państwa na kolejne lata.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego


Uwolnimy ma zostać rolniczy handel detaliczny dla mniejszych i średnich gospodarstw rolnych. Ma to zwiększyć szansę na sprzedaż produktów detalicznych nie tylko w miejscu wytworzenia, ale także dalej.

Więcej środków UE


W nowej perspektywie finansowej do polskich rolników trafi ponad 34 mld euro. – To około 150 mld zł, które pójdą na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój polskiej wsi – zapowiedział premier. Projekty takie jak m.in. program małej retencji i melioracja mają pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed przyszłymi klęskami suszy. Według Morawieckiego środki będą mogły być wykorzystywane również na „rozwój parku maszynowego i infrastruktury na wsi”.

Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym


Głównym celem ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym będzie wspieranie rozwoju małych i średnich gospodarstw. Ustanowione zostaną zasady tego wsparcia. – Chcemy, aby wszyscy Ci, którzy uprawiają tą działalność w Polsce czuli się bezpieczni – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Pakiet emerytalny


Pakiet ma umożliwić rolnikom i ich rodzinom utrzymanie własności gospodarstwa po przejściu na emeryturę. Przekazanie rodzinnego gospodarstwa rolnego w tej sytuacji ma być możliwe bez jego zbycia.

Kodeks rolny


Kodeks rolny jasno określi zasady gospodarowania i podstawowe prawa rolników. Ma zabezpieczać zwłaszcza mniejszych i średnich właścicieli rolnych.

Mniej biurokracji


Mateusz Morawiecki zapowiedział maksymalnie zmniejszenie ilości formularzy i wprowadzenie jednego „e-okienko elektronicznego”. Przewidziane jest także stworzenie centralnego systemu informatycznego zasobu państwowej ziemi.

Jak zaznaczył szef rządu Polski Ład ma zagwarantować rolnikom większą swobodę pracy i wprowadzić wiele rozwiązań cywilizacyjnych dla wsi, jak np. program wodno-kanalizacyjny.

Szef rządu zaznaczył, iż jest głęboko przekonany, że polska wieś to nie tylko rozsadnik polskiej kultury, to nie tylko depozytariusz polskiej kultury, polskiej wiary, ale polska wieś jest również rozsadnikiem nowoczesności. – Tej zdrowo rozumianej nowoczesności, a najlepszym dowodem tego jest wielki sukces polskiej wsi, polskiego rolnika na arenie międzynarodowej, w szczególności w UE – powiedział. Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 mkw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Wzrost dopłat do paliwa rolniczego. Premier podał datę [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej