RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Walka z cyberprzestępczością. „MON zrobił bardzo wiele”

Wojciech Skurkiewicz odniósł się do ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa kancelarii premiera (fot. PAP/Mateusz Marek; Shutterstock)
Wojciech Skurkiewicz odniósł się do ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa kancelarii premiera (fot. PAP/Mateusz Marek; Shutterstock)

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że resort zrobił bardzo wiele, jeśli chodzi o obronność dotyczącą cyberprzestrzeni. W Polskim Radiu 24 odniósł się do ataku hakerskiego na skrzynki mailowe szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i jego żony.

Rosyjski atak? Dziennikarze wyjaśniają, a Onet oskarża – potem zmienia tytuł

Gdy na facebookowym profilu żony szefa KPRM Michała Dworczyka pojawiły się niepokojące informacje, dziennikarze zaczęli sprawdzać źródła i ustalać...

zobacz więcej

Wojciech Skurkiewicz wymienił działania, jakie resort podjął w zakresie walki z cyberprzestępczością. – Powołaliśmy Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jesteśmy także w fazie tworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Osiągną one zdolności operacyjne w 2024 roku – dodał wiceminister obrony.

Podkreślił, że systemy Ministerstwa Obrony Narodowej są niezależne od sieci ogólnodostępnej, a dokumenty służbowe nie są wysyłane za pomocą prywatnych maili.

Do ataku na skrzynkę mailową szefa KPRM i jego żony doszło we wtorek. Minister wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że na zaatakowanej skrzynce mailowej nie znajdowały się informacje, „które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Sprawa badana jest przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski atak hakerski na konto Dworczyka? Komentarz białoruskiego opozycjonisty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej