RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziesiątki śmierci w polskiej policji. KGP podała dane

Kilkudziesięciu policjantów zmarło z powodu COVID-19 (fot. Shutterstock)
Kilkudziesięciu policjantów zmarło z powodu COVID-19 (fot. Shutterstock)

Wstrząsające dane Komendy Głównej Policji. W ostatnich miesiącach w komendach i posterunkach w całej Polsce zmarło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Powodem: COVID-19. Zakażenie koronawirusem odnotowano wśród 23,1 tys. policjantów – przekazał rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Groźny fake news ws. COVID-19. Policja ostrzega

„14 osób zmarło po szczepieniu” – zaczyna się nieprawdziwa informacja, która miała sprowokować mieszkańców Wielkopolski do wchodzenia w...

zobacz więcej

Rzecznik KGP podkreślił, że policjanci cały czas wykonują dodatkowe zadania związane ze zwalczaniem pandemii. – Każdego dnia m.in. kontrolujemy osoby skierowane na kwarantannę, obecnie to ok. 47 tys. osób kontrolowanych codziennie, a od początku epidemii takich kontroli przeprowadziliśmy już ponad 74,6 miliona – poinformował inspektor Mariusz Ciarka.

Policja walczy z COVID-19


Wskazał, że obecnie ok. 40 policjantów choruje na SARS-CoV-2. – Cieszy to i pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłość, bo pamiętamy przecież, kiedy jednocześnie chorowało i przebywało na kwarantannie nawet 2 tys. funkcjonariuszy – przypomniał policjant.

Przekazał, że od początku pandemii na kwarantannie przebywało ponad 38,7 tys. funkcjonariuszy, zachorowało na COVID-19 ponad 23,1 tys. policjantów. – Jak widać, obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie, na co wpływ miały zapewne również szczepienia Polaków, w tym funkcjonariuszy służb mundurowych – zaznaczył.

Zmarło 21 funkcjonariuszy


W formacji epidemia zebrała jednak również śmiertelne żniwo. Jak przyznaje insp. Ciarka, 21 policjantów niestety choroba pokonała.

– Mimo ciężkiego 2020 roku, kiedy ze względu na pandemię przez kilka miesięcy zawieszone były procedury doboru do Policji oraz szkolenia, a wielu policjantów chorowało lub było skierowanych na kwarantanny, udało się nam znacznie poprawić stan etatowy polskiej policji. To powinno wpłynąć na znaczne odciążenie i tak już bardzo obciążonych policjantów, którzy pełniąc służbę m.in. wykonywali zadania kolegów i koleżanek, którzy chorowali – przekazał rzecznik.

Zobacz także: „Jak żyć bez ciebie, jak mówić dzieciom: »tata umarł«?” Film dla „covidosceptyków” [WIDEO]
teraz odtwarzane
„Kochany, jak żyć bez ciebie, jak mówić »tata umarł«?” Film dla każdego „covidosceptyka”

Podał, że 1 czerwca służbę w polskiej policji pełni 97 743 policjantów.

– W bieżącym roku planujemy jeszcze dodatkowe przyjęcia kandydatów oraz maksymalne zwiększenie liczby przeprowadzanych kursów podstawowych, dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej – zapowiedział rzecznik KGP.

źródło:

Zobacz więcej