RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Załamanie pogody. Synoptycy mają dobrą i złą wiadomość

Prognoza pogody: po ochłodzeniu nadejdzie fala afrykańskich upałów (fot. PAP/Leszek Szymański; /Jacek Turczyk)
Prognoza pogody: po ochłodzeniu nadejdzie fala afrykańskich upałów (fot. PAP/Leszek Szymański; /Jacek Turczyk)

Sobota będzie „podzielona” pogodowo. Z prognoz IMGW wynika, że nadchodzi chłodny front z północnego zachodu, będzie deszczowo i wystąpią burze – choć nie wszędzie. Podobnie ma wyglądać niedziela. Ale od przyszłego tygodnia z dnia na dzień będzie coraz cieplej, aż do Polski wkroczy fala afrykańskich upałów z temperaturami sięgającymi 33 stopni Celsjusza.

Wakacje nad wodą? Możesz online sprawdzić czystość kąpieliska

Planujący wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Serwis...

zobacz więcej

Nad Polską przesuwa się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która wędruje z północnego zachodu na południowy wschód.

– Przed tym frontem na obszarze Polski południowo wschodniej i centralnej będzie jeszcze bardzo ciepła masa powietrza – mówi synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Jak dodaje, na tym obszarze pogoda będzie taka jaką mamy od kilku dni.

Polska podzielona przez pogodę


Temperatura maksymalna wyniesie tu jeszcze powyżej 20 stopni Celsjusza, a miejscami nawet do 25 stopni. Jak zaznacza synoptyk, „w tym rejonie mogą jednak występować burze”. Zagrożony burzami obszar będzie rozciągał się od linii wyznaczonej przez Wrocław, Koło i Olsztyn na południowy wschód. Burze będą się cechowały intensywnymi opadami deszczu, „lokalnie spadnie od 20 do 25 mm wody” – wyjaśnia synoptyk.

Wiać będzie bardzo porywisty wiatr, który może osiągnąć nawet 80 km/godz. Synoptyk ostrzegła, że podczas burz mogą wystąpić opady gradu – które w godzinach 12:00–21:00 pojawią się w zachodnich i centralnych częściach kraju.

W znacznie chłodniejszym powietrzu znajdzie się północna zachodnia część kraju. – Tutaj burze już raczej nie będą występować, a głównym zjawiskiem będą opady deszczu – prognozuje Grażyna Dąbrowska. Na tym obszarze temperatura wyniesie od 17 do 20-21 stopni Celsjusza. Wraz z napływem chłodnego powietrza wzrośnie też średnia prędkość i porywistość wiatru.

Źródło: IMGW-PIB

Niedziela będzie chłodna


W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu, a na wschodzie mogą pojawić się burze – w ich czasie prognozowana suma opadów do 15 mm.

Unijny Certyfikat Covidowy. Aplikacja do odczytu kodu QR już w AppStore

– W AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że...

zobacz więcej

Z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura maksymalna nie przekroczy 20 st. Celsjusza, a w rejonach podgórskich Karpat 15 stopni. W czasie burz porywy wiatru sięgną 65 km/godz.; wysoko w górach nawet 80 km/godz.

Afrykańskie upały. Prognoza długoterminowa


W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski mówił, że już po weekendzie, z każdym kolejnym dniem, temperatura ma rosnąć. Piątek ma być najcieplejszym dniem tego roku, a termometry mogą pokazać nawet 33 stopnie Celsjusza. Nadchodzące upały to sprawa gorącego powietrza zwrotnikowego znad Afryki.

Ekspert opowiedział też o prognozach długoterminowych na lipiec i sierpień 2021 roku oraz wyjaśnił, jaka pogoda czeka nas w nadchodzące wielkimi krokami wakacje.

Zobacz także: Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku? [WIDEO]
teraz odtwarzane
Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej