RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł japoński noblista Eiichi Negishi

Eiighi Negishi w 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii (fot. Wikimedia Commons/Holger Motzkau)
Eiighi Negishi w 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii (fot. Wikimedia Commons/Holger Motzkau)

Profesor Eiichi Negishi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, w 2010 roku zmarł w Indianapolis, gdzie przez ponad 40 lat pełnił funkcję profesora uniwersyteckiego.

„Puk, puk, zdobyłeś Nobla”. Zaskakująca wizyta sąsiada w środku nocy [WIDEO]

Był środek nocy, gdy Komitet Noblowski próbował skontaktować się z Paulem Milgromem, aby przekazać mu wieść o tym, że zdobył Nagrodę Nobla w...

zobacz więcej

Eiichi Negishi, urodzony w 1935 w Mandżurii pod rządami kolonialnymi Japonii (obecnie chińska prowincja Liaodong), zmarł 6 czerwca – informuje Purdue University, gdzie rozwinął swoją karierę.

Po ukończeniu Uniwersytetu Tokijskiego w 1958 pracował w firmie tekstylnej Teijin. W 1963 roku jako stypendysta Fulbrighta uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Pensylwanii. W 1966 rozpoczął staż podoktorski na Purdue University pod kierunkiem Herberta C. Browna, od 1968 jako assistant professor. Sam Negishi mawiał, że jego kariera jako badacza rozpoczęła się po wzięciu udziału w prezentacji profesora Browna w 1962 roku, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1979 roku.

W 1979 roku Negishi rozpoczął prowadzenie zajęć dydaktycznych na wydziale Purdue Chemistry, kontynuował je aż do przejścia na emeryturę w 2019 roku.

Nobel w dziedzinie chemii


W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii – razem z Japończykiem Akira Suzuki z Uniwersytetu Hokkaido 5 Amerykaninem Richardem Heckiem z Uniwersytetu Delaware – za badania nad reakcjami sprzęgania przy użyciu katalizatorów palladowych w syntezie organicznej i ich zastosowaniu w medycynie, rolnictwie czy elektronice.

Kilka przykładów zastosowań ich badań obejmuje antybiotyki, które działają z bakteriami odpornymi na leki, znakowanie fluorescencyjne do sekwencjonowania DNA, chemikalia rolnicze chroniące uprawy przed grzybami lub materiały do ekranów LED.

Na konferencji prasowej po otrzymaniu Nagrody Nobla Negishi prosił młodych japońskich badaczy by studiowali i realizowali swoje marzenia, dzięki czemu Japonia sprosta nowym wyzwaniom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej