SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Z płomieni wyłoniła się postać artysty. Pomnik Smolenia odsłonięty w Poznaniu

Pomnik Bohdana Smolenia w centrum Poznania (fot. PAP/Marek Zakrzewski)
Pomnik Bohdana Smolenia w centrum Poznania (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Poprzez spalenie okrywającego go materiału, w piątek wieczorem odsłonięto w centrum Poznania pomnik Bohdana Smolenia. Wydarzeniu towarzyszyły występy kabaretów i pokaz sztucznych ogni.

To jeden z ostatnich wywiadów Smolenia. Zobacz „Prawdę mówiąc”

zobacz więcej

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski.

Pomnik satyryka stanął w centrum Poznania, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową. Pierwotnie miał zostać odsłonięty w czerwcu 2020 roku, potem planowano, że nastąpi to w grudniu, ale nie pozwoliła na to sytuacja epidemiczna.

Pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł monumentu jest wolne, przechodnie mogą na nim usiąść. Pomnik został wykonany według projektu Piotra Sochy.

Występy kabaretów i pokaz sztucznych ogni


Piątkowe odsłonięcie pomnika poprzedziły występy kabaretów. Na scenie wystąpili m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS.

W kulminacyjnym punkcie podpalono materiał owijający pomnik Bohdana Smolenia, tak by zgodnie z zamysłem organizatorów z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty. Odsłonięciu rzeźby towarzyszył pokaz sztucznych ogni.

Pomysłodawcą upamiętnienia Bohdana Smolenia, a także organizatorem zbiórki pieniędzy na budowę monumentu był wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński.

Twórca Fundacji Stworzenia Pana Smolenia


Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Smoleń występował w filmach i na estradzie – młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu „Świat według Kiepskich”. W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (woj. wielkopolskie) artysta utworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, zajmującą się hipoterapią dla dzieci.

źródło:

Zobacz więcej