SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Wbrew Rosji i UEFA. Ukraina na Euro 2020 w strojach z hasłem „Chwała Bohaterom”

Rosjanie zgłosili zastrzeżenia do koszulek ukraińskich piłkarzy (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
Rosjanie zgłosili zastrzeżenia do koszulek ukraińskich piłkarzy (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Ukraińska reprezentacja pojedzie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w strojach z hasłem „Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom!”. Wcześniej UEFA, na wniosek Rosji, zażądała usunięcia części hasła z koszulki.

Nowe logo i oprawa TVP Sport na Mistrzostwa UEFA EURO 2020 [WIDEO]

W piątek, 11 czerwca rozpoczyna się jedna z najważniejszych imprez sportowych roku - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2020. Widzowie...

zobacz więcej

Oprócz hasła Rosjanom nie spodobało się, że na strojach ukraińskiej reprezentacji umieszczona będzie mapa Ukrainy wraz z Krymem.

UEFA orzekła, że mapa na strojach może pozostać, natomiast z hasła należy usunąć część „Bohaterom Chwała!”, ponieważ ma ono – według piłkarskiej federacji – podtekst polityczny. Tymczasem rzecznik ukraińskiej reprezentacji poinformował, że mimo decyzji UEFA, Ukraińcy pojadą na mistrzostwa w niezmienionych strojach.

Również biuro ukraińskiego prezydenta stwierdziło, że hasło jest słuszne i nie wywołuje zastrzeżeń.

Hasło jest oficjalnym powitaniem ukraińskiej armii. Powstało w czasach niezależnej Ukraińskiej Republiki Ludowej, było też wykorzystywane w nacjonalistycznej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Popularność zyskało w czasie Rewolucji Godności w 2013 i 2014 roku, a także po rosyjskiej agresji w Donbasie.

źródło:
Zobacz więcej