RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Żagiel na trzech morzach”. Szefowie MSZ Polski i Rumunii liczą na zaangażowanie USA

Ministrowie Bogdan Aurescusą  i Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
Ministrowie Bogdan Aurescusą i Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescusą są współautorami artykułu „Stawianie żagla na trzech morzach”, opublikowanego przez portal americanpurpose.com w przeddzień szczytów G7 i NATO. Wskazują w nim mocne punkty Inicjatywy Trójmorza i zachęcają Stany Zjednoczone do zacieśnienia współpracy w ramach tego projektu.

Joe Biden przyjmie Angelę Merkel w Białym Domu

Prezydent USA Joe Biden przyjmie 15 lipca w Białym Domu kanclerz Niemiec Angelę Merkel – poinformowała jego rzeczniczka na marginesie szczytu G7 w...

zobacz więcej

W piątek w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii rozpoczął się szczyt państw grupy G7. Główne tematy rozmów to odbudowa po pandemii koronawirusa i pomoc biedniejszym krajom w szczepieniach, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz poparcie dla wolnego handlu i zapobieganie protekcjonizmowi. Z kolei w poniedziałek w Brukseli dojdzie do spotkania przywódców 30 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ministrowie Rau i Aurescusą w artykule dla americanpurpose.com przypominają, że Unia Europejska zatwierdziła już Fundusz Odbudowy w wysokości 750 mld euro, mający na celu pobudzenie gospodarek europejskich zmagających się ze skutkami pandemii.

Z tego funduszu 180 miliardów euro przeznaczono na dwunastu członków UE z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy współpracują w ramach Inicjatywy Trójmorza. Otwiera to nowe możliwości również dla współpracy krajów regionu z USA w realizacji projektów dotyczących m.in. rozwoju infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej.

Bardzo liczymy na zaangażowanie gospodarcze USA w tym kierunku” – napisali szefowie dyplomacji Polski i Rumunii. W ich ocenie współpraca transatlantycka w realizacji dużych projektów może przyczynić się do ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku, a obecność międzynarodowych inwestorów w krajach Trójmorza będzie miała korzystny wpływ również na rozwój sąsiednich regionów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej