RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spór z ministrem o szpital. Sąd odrzucił wniosek warszawskiego ratusza

Szpital Południowy w Warszawie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Szpital Południowy w Warszawie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek ratusza o wstrzymanie wykonania zaskarżonej przez miasto decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczącej ustanowienia pełnomocnika dla Szpitala Solec. Ratusz domaga się od ministra zwrotu podlegającego formalnie tej placówce Szpitala Południowego.

Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń i zgonów?

Koronawirus w Polsce. W piątek 11 czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wystąpił w marcu, podczas trzeciej fali pandemii, z wnioskiem do rządu o ustanowienie pełnomocnika dla Szpitala Solec, któremu formalnie podlega Szpital Południowy, wyznaczony jako placówka dla pacjentów z COVID-19. „Do dnia 23 marca 2021 r. zostały udostępnione jedynie 104 łóżka, a hospitalizowanych jest tylko 55 pacjentów” – argumentował wojewoda we wniosku.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przychylił się do prośby wojewody i podjął decyzję o zawieszeniu kierującego placówką Artura Krawczyka. Jako pełnomocnika wyznaczył dr Ewę Więckowską, byłą prezes Szpitala na Solcu. Ratusz uznał tę decyzję za polityczną i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Argumentował, że miasto traci formalną kontrolę nad znacznym majątkiem i nad swoją istotną spółką, która w praktyce obejmuje dwa szpitale.

Decyzja sądu


10 czerwca warszawski WSA na niejawnym posiedzeniu odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. „W ocenie Sądu umotywowanie rozpatrywanego wniosku nie pozwala na zastosowanie wobec Skarżącego wyjątkowej instytucji, jaką jest wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji” – czytamy w uzasadnieniu. „W pierwszej kolejności wymaga zauważenia, że większość argumentów zawartych we wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji odnosi się w istocie do meritum sprawy, tj. kwestii legalności i prawidłowości decyzji Ministra Zdrowia. (…) Należy wyjaśnić, że w ramach rozpatrywania wniosku o udzielenie ochrony tymczasowej w postępowaniu sądowo-administracyjnym, nie jest dopuszczalne dokonywanie merytorycznej oceny legalności czy prawidłowości zaskarżonego aktu, jak również zasadności zarzutów podniesionych w skardze” – czytamy.

Luzowanie obostrzeń: więcej osób nie tylko w kościołach. Ważne zmiany dla turystów [WIDEO]

Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach. Limit zostanie podniesiony do połowy miejsc – zapowiedział...

zobacz więcej

Co ze Szpitalem Południowym?


W czwartek wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska poinformowała, że ratusz ponawia wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwrot Szpitala Południowego. W piśmie skierowanym do ministra podkreślono, że jest to szpital miejski wybudowany „wielkim wysiłkiem finansowym mieszkańców Warszawy”.

Wystosowany pod koniec maja wniosek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski motywował coraz większą ilością osób zaszczepionych, zmniejszającą się liczbą pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Południowym oraz stopniowym wygaszaniem innych szpitali tymczasowych, np. na Stadionie Narodowym czy w Radomiu.

Na zarzuty odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia poinformowała, że w związku z tym, że trzeba być przygotowanym na czwartą falę zachorowań, „część szpitali tymczasowych będzie musiała nadal pozostać w gotowości udzielania świadczeń pacjentom z COVID-19”. Po uzgodnieniach z wojewodą mazowieckim został do tego zadania wytypowany Szpital Południowy.

zdrowia.CZYTAJ TAKŻE: Wiadomo, kiedy ruszy kolejny szpital tymczasowy w Warszawie

źródło:
Zobacz więcej