RAPORT

Tusk kontra Tusk

Na kolanach przeciw rasizmowi. Zamieszanie przez... klękanie

Anglicy są wśród grupy zespołów, które zamierzają klękać przed meczami (fot. Michael Regan - The FA/The FA via Getty Images
Anglicy są wśród grupy zespołów, które zamierzają klękać przed meczami (fot. Michael Regan - The FA/The FA via Getty Images

Klękać czy nie klękać? – oto jest pytanie. Piłkarze, zwłaszcza w Anglii, walczą z rasizmem na swój sposób, który... nie wszystkim się podoba. Odkąd na trybuny wrócili kibice, manifesty zmieniły się w lekką farsę. Brytyjski „Daily Mail” postanowił sprawdzić, które reprezentacje zamierzają brać w nich udział.

Skarb kibica na Euro. Poznaj wszystkich uczestników mistrzostw

Grupa pasjonatów, dziennikarzy i ekspertów pomogła nam stworzyć jedyny taki Skarb Kibica w Polsce. Celem projektu, za którym stoi wiedza i...

zobacz więcej

Kibice Premier League są już przyzwyczajeni: tuż przed pierwszym gwizdkiem każdego meczu piłkarze padali na kolana, by wyrazić swoje wsparcie w walce z rasizmem. Wielkich buntów nie było, protestów też nie, wszyscy klękali w ciszy, a potem grali na całego.

Kłopoty zaczęły się wraz z powrotem kibiców na trybuny. Nie wszystkim podobne manifesty przy okazji meczów piłkarskich się podobają, nie wszyscy uważają też, by były konieczne. „To puste gesty” — przekonują przeciwnicy pomysłu, którzy uważają, że większość zawodników robi to, bo „tak wypada”, zwracając uwagę, jak wielka presja ciąży na tych, którzy z inicjatywy próbują się wyłamać.

Mniej ostrożny w sądach był premier Węgier, Viktor Orban. — Nie ma miejsca dla polityki w sporcie — przekonywał. — Węgrzy klękają tylko przez Bogiem, dla własnego kraju i gdy proszą kobietę o rękę.

Że w Budapeszcie, który jest jednym ze współorganizatorów mistrzostw, nie patrzą na podobne zachowania najlepiej, przekonali się niedawno piłkarze reprezentacji Irlandii, których spotkały głośne gwizdy i buczenie.

Na ciekawy ruch zdecydowali się Szkoci, którzy podczas meczów na Wembley będą klęczeć, by uszanować wolę gospodarzy, ale w trakcie spotkań u siebie, w Glasgow, już nie. „Na Hampden Park będziemy razem stać przeciwko rasizmowi, a na Wembley będzie stać przeciwko rasizmowi i klęczeć przeciwko ignorancji” — poinformował rzecznik reprezentacji.

Sprawa klękania przybrała poważne rozmiary. Na tyle, że poszczególne reprezentacje przepytano w kwestii przedmeczowych intencji.

Kto klęknie na Euro?


Turcja – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Włochy – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Walia – klękają
Szwajcaria – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Dania – klękają
Finlandia – klękają
Belgia – klękają
Rosja – nie klękają
Holandia – niepotwierdzone, ale piłkarze głośno wspierają ruch BLM
Ukraina – nie klękają
Austria – uklękną w geście solidarności z Anglikami
Macedonia Płn. – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Anglia – klękają
Szkocja – nie uklękną, zamiast tego będą „stać przeciwko rasizmowi”
Chorwacja – każdy piłkarz ma wolną wolę, w poprzednich meczach nie klękali
Czechy – nie klękają
Hiszpania – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Szwecja – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Polska – nie klękają
Słowacja – nie klękają
Węgry – nie klękają
Portugalia – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach
Francja – niepotwierdzone, ale najważniejsi piłkarze chcą klęknąć
Niemcy – niepotwierdzone, ale nie klękali w poprzednich meczach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej