RAPORT

Pogarda

Dworczyk wydał oświadczenie ws. ataków hakerskich

Oświadczenie Michała Dworczyka (fot. PAP/P.Supernak)
Oświadczenie Michała Dworczyka (fot. PAP/P.Supernak)

Najnowsze

Popularne

W tej chwili nie można jednoznacznie wskazać, kto stoi za atakiem hakerskim na moją skrzynkę mejlową, ale oczywiste jest, że jego intencją jest podważenie zaufania do mnie - oświadczył w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że część z ujawnionych informacji i rzekomych maili zostało spreparowanych.

Rosyjski atak hakerski na konto Dworczyka? Komentarz białoruskiego opozycjonisty

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że atak wymierzony w ministra Michała Dworczyka, wspierającego działania na rzecz Wolnej Białorusi, to przykład...

zobacz więcej

We wtorek w nocy Dworczyk napisał na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Czytaj także: Rosyjski atak hakerski na konto żony szefa KPRM? Minister Dworczyk komentuje

W piątek w oświadczeniu na Twitterze podkreślił, że od dwóch dni za pośrednictwem rosyjskiej platformy Telegram do opinii publicznej w Polsce przekazywane są wiadomości i informacje, których część została wykradziona w wyniku ataku hakerskiego przeprowadzonego na skrzynki e-mail i konta w mediach społecznościowych, należące do niego i jego rodziny.

„Już dziś wiadomo, że część z ujawnionych informacji i rzekomych maili została spreparowana. Przejęcie części danych z tych skrzynek oraz informacji niezbędnych do logowania zgłosiłem odpowiednim służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa” – napisał minister.

„Mimo że nie można w tej chwili jednoznacznie wskazać, kto stoi za tym atakiem, to jest oczywiste, że jego intencją jest podważenie zaufania do mnie oraz wielu innych osób pełniących funkcje publiczne” – zaznaczył szef KPRM.

Dodał, że obecnie nie jest w stanie stwierdzić, kiedy doszło do włamania na jego konto pocztowe. „Ale pragnę raz jeszcze podkreślić, że nie używałem go do przesyłania jakichkolwiek informacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” – podkreślił Dworczyk.

Rosyjski atak? Dziennikarze wyjaśniają, a Onet oskarża – potem zmienia tytuł

Gdy na facebookowym profilu żony szefa KPRM Michała Dworczyka pojawiły się niepokojące informacje, dziennikarze zaczęli sprawdzać źródła i ustalać...

zobacz więcej

Zaznaczył, że podobne ataki hakerskie mają miejsce na całym świecie, dotyczą osób publicznych, a ich wspólnym celem jest „szerzenie dezinformacji m.in. poprzez zestawianie informacji prawdziwych z fałszywymi, wręcz celowo preparowanymi na potrzeby tego typu działań”. Hakerzy oraz ich mocodawcy - jak napisał Dworczyk - wykorzystują fakt, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność, w tym także publiczną, bez wykorzystania komunikacji elektronicznej.

„Według mojej wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta mojej rodziny w różnych kanałach komunikacji, nawet w odniesieniu do moich dzieci” – dodał. Podkreślił, że do czasu pełnego wyjaśnienia skali ataku oraz jego źródeł odnoszenie się do poszczególnych wiadomości zamieszczanych na rosyjskiej platformie Telegram jest „poważnym błędem”.

„Bo należy założyć, że celem prowadzonych wrogich działań jest m.in. zaangażowanie adresatów bądź nadawców wykradzionych informacji, do potwierdzania lub zaprzeczania ich prawdziwości. Na tym etapie mogę jedynie wyrazić ubolewanie, iż poprzez atak hakerski na moją skrzynkę email i konto w mediach społecznościowych ujawnione mogą zostać informacje zawarte w prowadzonej ze mną korespondencji” – oświadczył szef KPRM.Czytaj także: Co było w zhakowanych mailach Dworczyka? „Służby szukają tropu” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej