SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wybory w Rzeszowie: kandydaci na prezydenta miasta. Co mówią sondaże?

O fotel prezydenta Rzeszowa ubiega się czterech kandydatów (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
O fotel prezydenta Rzeszowa ubiega się czterech kandydatów (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Kto zostanie nowym prezydentem Rzeszowa? Ponad cztery miesiące trwała rywalizacja przed wyborami na prezydenta tego miasta. W niedzielę mieszkańcy wybiorą jednego z czterech kandydatów. O fotel prezydenta ubiegają się: Marcin Warchoł, Ewa Leniart, Konrad Fijołek i Grzegorz Braun.

Nowy termin wyborów w Rzeszowie i innych miastach: jest decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zmianie terminu wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach na 13 czerwca - poinformował...

zobacz więcej

Wybory, pierwotnie planowane na 9 maja, z powodów epidemicznych zostały przesunięte na niedzielę 13 czerwca. Ich ewentualna druga tura odbędzie się 27 czerwca.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą się odbyć, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Kandydaci na prezydenta Rzeszowa w wyborach w 2021 roku:


O fotel prezydenta wyborach w Rzeszowie ubiega się czworo kandydatów. Są to: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Marcin Warchoł w wyborach na prezydenta Rzeszowa


Pierwsza kandydatura na prezydenta pojawiła się już 10 lutego. Rezygnujący ze stanowiska Ferenc, który wywodzi się z SLD, na swojego następcę wskazał wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła.

40-letni Warchoł do czasu startu w wyborach na prezydenta Rzeszowa nie był szerzej znany w stolicy Podkarpacia. Pochodzący z Niska polityk w wyborach do Sejmu w 2019 r. uzyskał mandat z listy PiS, jako przedstawiciel Solidarnej Polski. Startował z ostatniego miejsca; zdobył prawie 28,5 tys. głosów.

Po ogłoszeniu jego kandydatury przez Ferenca zapowiedział, że będzie „startował jako kandydat obywatelski; bezpartyjnie i niezależnie” i zrezygnował z członkostwa w Solidarnej Polsce.

Ewa Leniart w wyborach na prezydenta Rzeszowa


Jedyna kobieta w wyborach, wojewoda podkarpacki 44-letnia Ewa Leniart, choć jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, startowała z własnego komitetu „Wspólny Dom Rzeszów”. Jak tłumaczyła, chce zaprosić do współpracy, do swojego komitetu wiele organizacji i nie chce, aby szyld partyjny to uniemożliwiał.

Leniart w kampanii wspierali politycy PiS oraz członkowie rządu. W Rzeszowie byli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, który oświadczył, że „Leniart jest jedyną kandydatką PiS na prezydenta Rzeszowa”.

Konrad Fijołek w wyborach na prezydenta Rzeszowa


Wspólnym kandydatem opozycji – KO, PSL, Lewicy, Polski 2050 – jest 44-letni Konrad Fijołek, były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa.

W kampanii Fijołek był wspierany przez szefa PO Borysa Budkę, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego czy Szymona Hołownię. Na wspólnych konferencjach jego kandydaturę wspierali także m.in. prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski, Łodzi Hanna Zdanowska, Poznania Jacek Jaśkowiak i Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Trzaskowski oceniał, że „niedzielne wybory będą miały znaczenie dla całej Polski”.

Grzegorz Braun w wyborach na prezydenta Rzeszowa


Czwartym kandydatem na prezydenta Rzeszowa jest poseł Konfederacji z okręgu rzeszowskiego, 54-letni Grzegorz Braun.

Wsparcia Braunowi udzielili posłowie Konfederacji podczas kilku konferencji prasowych. Do głosowania na niego namawiali m.in. Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak, Artur Dziambor i Robert Winnicki.

Najnowszy sondaż w wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa


Z sondażu IBRiS, przeprowadzonego 2 czerwca dla Radia ZET wynika, że Fijołek mógłby liczyć na 47 proc. głosów. Drugie miejsce zajęłaby popierana przez PiS Ewa Leniart. Wskazało ją 23,6 proc. ankietowanych. Leniart weszłaby w ten sposób do drugiej tury.

Trzeci wynik przypadłby kandydatowi Konfederacji, Grzegorzowi Braunowi, na którego chęć głosowania zadeklarowało 10,8 proc. wyborców pytanych przez IBRiS. Marcin Warchoł, popierany przez ustępującego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, Solidarną Polskę i Porozumienie zdobyłby 10,5 proc. głosów.

W sondażu 8,1 proc. ankietowanych mieszkańców Rzeszowa zadeklarowało, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. Udział w głosowaniu zadeklarowało 59,9 proc. respondentów. Na terenach, na których odbywają się wybory, a także w mediach ogólnopolskich i w Internecie od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza.

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godz. 7 do 21.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zostanie nowym prezydentem Rzeszowa? Kiedy oficjalne wyniki wyborów?

źródło:
Zobacz więcej