RAPORT

Pogarda

Andrzej Poczobut zakażony koronawirusem w areszcie

Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim areszcie (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim areszcie (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Andrzej Poczobut zakażony koronawirusem. Działacz polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarz od 25 marca jest przetrzymywany w białoruskim areszcie.

Uwolnione polskie działaczki z Białorusi: Wiedziałyśmy, że Polska nas nie zostawi [WIDEO]

Staraliśmy się przekazać dzieciom to, co przekazały nam nasze babcie i nasi dziadkowie. Dziękuję panu prezydentowi (Andrzejowi Dudzie – red.) i...

zobacz więcej

O zakażeniu Andrzeja Poczobuta kornawirusem informuje niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Organizacja powołuje się na informacje od innych aresztantów. Tymczasem żona Oksana Poczobut w wywiadzie dla gazety Narodnaja Wola niepokoi się stanem jego zdrowia. Powołując się na adwokata mówi, że Andrzej Poczobut choruje.

„To najwyraźniej trwa już około dwóch miesięcy. Jedna choroba przechodzi w drugą” – mówi Oksana Poczobut. Twierdzi, że w celi w której jest przetrzymywany jej mąż, jest bardzo duszno, gdyż znajduje się tam prawdopodobnie 13 osób.

Andrzej Poczobut był w grupie pięciorga przedstawicieli polskiej mniejszości, którzy w marcu trafili do aresztów na Białorusi. Zarzucono im podżeganie do wrogości na tle narodowościowym poprzez upamiętnianie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Andrzej Poczobut przebywa w areszcie śledczym w Żodzinie pod Mińskiem. Prawdopodobnie tam też znajduje się Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Trzy inne polskie aktywistki, które przetrzymywano w białoruskich aresztach pod koniec maja, zostały wypuszczone na wolność i wywiezione do Polski.

Czytaj także: Liderzy Związku Polaków przewiezieni do aresztu śledczego w Żodzinie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej