RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłowie KO krytykują zachowanie swojej radnej. Wyrzucą ją z partii?

Pikieta podczas uroczystości pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie (fot. PAP/Albert Zawada)
Pikieta podczas uroczystości pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie (fot. PAP/Albert Zawada)

Stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej Sylwia Krajewska publicznie pochwalała profanację Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. „Niech się pani wstydzi” – napisał poseł PO Bogusław Sonik. „Nie popieram wchodzenia na pomnik upamiętniający czyjąś smierć” – dodała Katarzyna Lubnauer (KO). Portal tvp.info zwrócił się do szefa warszawskiej PO oraz rzecznika partii z pytaniami, czy radna poniesie jakieś konsekwencje. Niestety czołowi politycy Platformy unikają konfrontacji z tym tematem.

PO zmienia strategię ws. zarzutów Grodzkiego. „Byłam zaskoczona”

Małgorzata Kidawa-Błońska ujawniła, że według PO sprawa prokuratorska przeciw marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu powinna być prowadzona dopiero za...

zobacz więcej

„Polski Mount Everest ponownie zdobyty” – cieszyła się w czwartek radna Koalicji Obywatelskiej Sylwia Krajewska, komentując profanację pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej.

„Niech się pani wstydzi. Pani bezmyślność to jest dopiero ośmiotysięcznik” – ocenił poseł Platformy Bogusław Sonik.

„Może jestem dziwna, ale nie popieram wchodzenia na pomnik upamiętniający czyjąś smierć, dokładnie tragiczną śmierć 96 osób” – napisała również Katarzyna Lubnauer, parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także -> Zachwyciła ją profanacja pomnika. Sylwia Krajewska jest nie tylko radną PO

Z kolei Artur Dziambor z Konfederacji podkreślił, że pomnik upamiętniający śmierć 96 osób, wśród których były najważniejsze osoby w państwie, nie jest odpowiednim miejscem na „antypisowskie happeningi”. „Nie wiem, jak można być tak obrzydliwym i jeszcze z tego dumnym” – podkreślił.

O komentarz w sprawie próbowaliśmy poprosić m.in. szefa warszawskiej PO Marcina Kierwińskiego. Zdjęcia Sylwii Krajewskiej wskazują, że samorządowcy znają się osobiście od lat. Polityk Platformy nie odebrał jednak naszego telefonu. Nie odpowiedział również na wiadomość z pytaniem, jak ocenia postawę koleżanki.Zwrot USA w stronę Rosji przez list z Polski? „Sytuacja geopolityczna to wypadkowa interesów wielu państw”

– Dystansowanie się od Donalda Trumpa w obawie o to, co zrobi następna administracja jeśli nie będzie republikańska, byłoby niepoważne – mówi...

zobacz więcej

Czy Krajewska poniesie konsekwencje publicznego pochwalania profanacji Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej? Nie wiemy, bo na nasze pytanie nie odpowiedział również rzecznik Platformy Jan Grabiec.

Z kolei w dyskusję z politykami PiS chętnie wdała się sama zainteresowana. Jak stwierdziła, schody są do tego, aby na nie wchodzić, więc osoba projektująca pomnik powinna mieć tego świadomość. „Każdy architekt to powtarza o pomniku, który jest koszmarem architektonicznym i budowlanym” – napisała.

„A jeśli ten pomnik ma formę wagonu, to można na niego wejść i udawać konduktora? Nie wiem, jak można być tak głupim…” – skomentował Radosław Fogiel (poseł Prawa i Sprawiedliwości) i udostępnił zdjęcie warszawskiego Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Zobacz także -> Radna PO brnie ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. „Będzie zdemontowany”

„Ale cóż to za absurdalne pytanie? Nie widzę związku” – stwierdziła Krajewska.

„Nazwanie tego hołotą to obrazą byłoby dla hołoty” – ocenił z kolei Krzysztof Sobolewski (PiS).

Krajewska mandat radnej dzielnicy Ursynów uzyskała w 2018 r., startując z Koalicji Obywatelskiej. Jest członkinią m.in. komisji architektury i ochrony środowiska, ale też edukacji i sportu.

Próbowała dostać się także do Sejmu. W 2019 r. znalazła się na listach KO w warszawskim okręgu. Mandatu nie zdobyła – otrzymała 2573 głosy.

Sylwia Krajewska zasiada także we władzach jednej ze stołecznych placówek kultury – jest wicedyrektorką Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej