RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afrykański upał nadciąga nad Polskę. Prognoza długoterminowa na czerwiec i wakacje

Jaka będzie pogoda w wakacje w Polsce? Ekspert wyjaśnia (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Jaka będzie pogoda w wakacje w Polsce? Ekspert wyjaśnia (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Już od przyszłego tygodnia czekają nas potężne upały. Nad Polskę nadciąga fala afrykańskiego gorąca, czyli ciepłe powietrze zwrotnikowe znad Afryki. – W najbliższy weekend pewnie też chcielibyśmy afrykańskich upałów, ale zamiast tego będzie powietrze polarne morskie i ochłodzenie – mówi portalowi tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Zmian pogody będzie zresztą kilka. Ekspert wyjaśnia, czy na wakacje warto pozostać w kraju.

Harmonogram luzowania obostrzeń do końca sierpnia. Konferencja rządu

W tym tygodniu na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszony zostanie plan luzowania...

zobacz więcej

Meteorolog zauważa, że już teraz – po suchej pierwszej dekadzie czerwca i mało wilgotnym maju „rolnicy patrzą w niebo, a strażacy w dół i będą pewnie mieli dużo pracy”. Zdaniem naszego rozmówcy należy się spodziewać, że tegoroczne lato po raz kolejny oznaczać będzie suszę i zagrożenie pożarowe.

Prognoza IMGW. Przed upałami ochłodzenie


– Cieszmy się jeszcze dziś tym fantastycznym dniem. Na wschodzie zapowiedziane są co prawda burze – na Podlasiu i Warmii i Mazurach. Bo już w weekend od północnego zachodu kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny, który przyniesie deszcz, burze i zmianę aury – mówi nam rzecznik IMGW. Jak wyjaśnia, na chwilę pojawi się ochłodzenie, a temperatura maksymalna nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.

– Jeśli ktoś szykuje się choćby na przejażdżki rowerowe, to musi przygotować się, że chwilami będzie miał pod wiatr. Ale ten wiatr zwiastuje zmianę pogody, czyli ciepły front znad Afryki.

Ale już od przyszłego tygodnia, z każdym kolejnym dniem, temperatura ma rosnąć: w środę na termometrze zobaczymy już 28-29 stopni, w czwartek około 30-31 stopni, a najcieplej ma być w piątek – nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Ekspert IMGW wskazuje, że będzie to najcieplejszy dzień tego roku. Nadchodzące upały to sprawa gorącego powietrza zwrotnikowego znad Afryki. – Według naszych analityków z Centrum Modelowania Meotorologicznego, w pozostałe dni czerwca cała południowa połowa kraju ma być w zakresie temperatur powyżej normy wieloletniej. Na urlop ta część będzie lepszym wyborem; w północnych województwach można spodziewać się też większej ilości opadów – podsumowuje czerwiec Walijewski.

Pogoda długoterminowa. „W normie” – znaczy upały


Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę eksperymentalną na wakacje, z której wynika, że ogółem temperatury będą utrzymywać się w normie. Co to oznacza?

Wakacje nad wodą? Możesz online sprawdzić czystość kąpieliska

Planujący wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Serwis...

zobacz więcej

– Trzeba pamiętać, że ostatnie 30 lat było dość ciepłe. Więc jeśli coś jest w normie, to znaczy, że i tak temperatury będą dość wysokie. A dodać należy, że w południowej części kraju opady mają być poniżej normy – podkreśla w rozmowie z portalem rzecznik IMGW. Jak zauważa, w naszym regionie susze zawsze występowały, ale regularnie – co kilka lat. – Teraz są co roku – wskazuje.

Synoptyk IMGW: Wakacje w Polsce to dobry wybór


Także w sierpniu wskazania termometrów mają być „w normie”. Po raz kolejny jednak w południowo-wschodniej części Polski temperatury mają być powyżej normy, co – jak mówi Walijewski – nie jest dobrą wiadomością dla rolników i hydrologów.

– Podsumowując: nadchodzące lato będzie całkiem ciepłe, można powiedzieć „wakacyjne”. Dla tych, którzy wybierają się na urlop, myślę, że będą zadowoleni z wyboru krajowego kierunku – zaznacza ekspert.

Zobacz także: Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku? [WIDEO]
teraz odtwarzane
Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej