RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mur Trumpa będzie dalej budowany. „Napływ imigrantów wymyka się spod kontroli”

Budowa muru na granicy USA-Meksyk będzie kontynuowana (fot.  Micah Garen/Getty Images)
Budowa muru na granicy USA-Meksyk będzie kontynuowana (fot. Micah Garen/Getty Images)

Teksas zamierza zbudować mur wzdłuż granicy z Meksykiem – poinformował gubernator stanu Greg Abbott. Zablokowanie jego budowy w pierwszych dniach prezydentury deklarował Joe Biden, sygnalizując zdecydowanie odcięcie się od pomysłu Donalda Trumpa. Teraz gubernator Teksasu zapowiada, że nie widzi innej możliwości: „Napływ imigrantów przez granicę wymyka się spod kontroli”.

Wiceprezydent USA od 57 dni unika dziennikarzy. Chaos na granicy

Donald Trump często był krytykowany za sposób, w jaki rozmawiał w dziennikarzami. Tymczasem jego następcy wybrali inną strategię – zupełnego...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej w Del Rio Greg Abbott zapowiedział, że szczegółowe plany i szacunkowe koszty budowy muru przedstawi w przyszłym tygodniu.

Mur z Meksykiem. Pomysł Trumpa


Budowa muru wzdłuż granicy z Teksasu z Meksykiem była jednym z kluczowych punktów kampanii wyborczej Donalda Trumpa, gdy po raz pierwszy startował na urząd prezydenta USA w 2016 r. Z informacji „Washington Post” wynika, że za jego kadencji powstało około 725 km muru – głównie w Arizonie i dolinie Rio Grande.

Gdy na początku 2021 r. w Białym Domu zasiadł Joe Biden, pierwszego dnia urzędowania zadeklarował, że zablokuje budowę muru.

Gubernator Teksasu mówi Bidenowi: „Nie”


Obietnice Demokraty mogą jednak pozostać bez pokrycia. Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott uważa, że władze stanowe muszą bardziej stanowczo podchodzić do problemu nielegalnej imigracji.

Na konferencji prasowej zapowiedział, że planuje także zwiększenie liczby aresztowań na granicy i powiększenia bazy więziennej.

Zobacz także: Niemcy to nie UE. Najwyższy czas, by Joe Biden też to zrozumiał

źródło:
Zobacz więcej