SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Liczba zmarłych na COVID w tym roku większa niż w całym poprzednim

Ubogie kraje wciąż zmagają się z rosnącą liczbą zakażeń (fot. Ed Wray/Getty Images)
Ubogie kraje wciąż zmagają się z rosnącą liczbą zakażeń (fot. Ed Wray/Getty Images)

Dziennik „The Wall Street Journal” poinformował, że liczba zgonów z powodu COVID-19 w tym roku przekroczyła tę z minionego roku. Opierając się na wyliczeniach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa gazeta napisała, że mimo postępów szczepień w rozwiniętych krajach, koniec pandemii jest daleki.

Wielka Brytania przekaże ubogim krajom 100 mln dawek szczepionek

W ciągu najbliższego roku Wielka Brytania przekaże uboższym krajom 100 mln nadwyżkowych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, z czego 5 mln...

zobacz więcej

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19 na całym świecie wynosi ponad 3,7 mln osób – wynika z bilansu amerykańskiej uczelni. Ponad 1,8 mln z tych ofiar zmarło w 2020 r. Oznacza to, że liczba zgonów w 2021 r. już teraz przekroczyła o blisko 13 tys. tę z tamtego roku.

W krajach rozwiniętych, takich jak USA, Kanada i państwa Europy za sprawą masowej akcji szczepień liczba zakażonych spada. W niektórych regionach Azji i Ameryki Łacińskiej ofiar pandemii jest coraz więcej z powodu ognisk choroby w tamtych regionach – podkreśla „WSJ”.

Według statystyk koronawirus nierówno rozprzestrzenia się po świecie, często uderzając w mniej rozwinięte państwa później niż w te rozwinięte, zanim uda się im uzyskać dostęp do szczepionek.

Na początku 2021 r. 73 proc. nowych infekcji i 72 proc. związanych z koronawirusem zgonów stwierdzono w Europie i Ameryce Południowej. Teraz 80 proc. zakażeń i 75 proc. zgonów notuje się w Ameryce Południowej, Azji i Afryce – pisze dziennik.

Tylko 2 proc. populacji Afryki przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki, w Azji – 6 proc., a Ameryce Południowej – 22 proc., w Unii Europejskiej – 42 proc., w USA – 51 proc.

Jak podkreśla „WSJ”, rzeczywista liczba ofiar pandemii jest prawdopodobnie znacznie wyższa, niż pokazują opierające się na oficjalnych danych zestawienia; system raportowania o zgonach jest niejednolity.

Na całym świecie umiera średnio 10 tys. osób dziennie. Wartość tego wskaźnika stopniowo spada. Na początku 2021 r. przez około dwa tygodnie codziennie notowano średnio nawet 15 tys. zgonów.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń i zgonów?

źródło:
Zobacz więcej