RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zmieniamy przyzwyczajenia”. Rusza kampania bezpłatnych badań profilaktycznych

W ośrodkach będzie można bezpłatnie wykonać szereg badań (fot. Shutterstock/Pitchyfoto)
W ośrodkach będzie można bezpłatnie wykonać szereg badań (fot. Shutterstock/Pitchyfoto)

Rozpoczęła się kampania bezpłatnych badań profilaktycznych organizowana po hasłem „Zmieniamy przyzwyczajenia”. Chcemy przyczynić do poprawy nawyków zdrowotnych Polaków, które pogorszyła pandemia – twierdzą eksperci kampanii.

Pełna sekwencja ludzkiego genomu coraz bliżej

Naukowcy uzupełnili kolejne luki w naszej wiedzy o genomie człowieka, poznając następnych 200 mln par zasad DNA i 115 genów kodujących białka. Do...

zobacz więcej

Kampania społeczno-edukacyjna od czerwca do września obejmie 23 miasta w całym kraju. Wśród nich są: Gdańsk (16 czerwca), Rzeszów (18 czerwca), Kielce, Kraków, Łódź i Wrocław. Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie wydarzenia.

W tych ośrodkach będzie można bezpłatnie wykonać m.in. EKG serca, BMI, pomiar ciśnienia i saturacji krwi w mobilnym punkcie diagnostycznym. Przez cztery miesiące w busie diagnostycznym objeżdżającym cały kraj dyżurować będą lekarze, z którymi można porozmawiać o profilaktyce i schorzeniach kardiologicznych, urologicznych, reumatologicznych, demencji i chorobie Alzheimera.

Ekspertami kampanii są m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Piotr Chłosta oraz prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego prof. Tomasz Gabryelewicz.

Z badania opinii „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzonego w ramach kampanii wynika, że co trzeci pytany nie wykonał w ciągu sześciu miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania.

Dieta po Covid. Badania polskich naukowców

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poszukują osób, które przeszły COVID-19 i mają zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Badacze...

zobacz więcej

Badania profilaktyczne uznajemy jednak za ważne. 82 proc. ankietowanych przyznało, że mogą one zapobiec wystąpieniu chorób przewlekłych.

W ramach sondażu przeprowadzono ponad 1000 ankiet wśród reprezentatywnej grupy Polaków w wieku co najmniej 18 lat. Ujawnił on, że wśród 64 proc. badanych, którzy wykonali jakieś badania profilaktyczne, 18,3 proc. wykonało lipidogram (badanie poziomu cholesterolu LDL i HDL oraz trójglicerydów).

Zaledwie 10 proc. badanych wykonuje pomiar ciśnienia tętniczego codziennie, a taki sam odsetek (10 proc.) nigdy takiego badania jeszcze nie wykonał.

Polacy lekceważą objawy


Aż 75,7 proc. ankietowanych przyznało, że odczuwało ból stawów lub kręgosłupa w ostatnich siedmiu dniach. Najczęściej lekceważonymi objawami w czasie pandemii były problemy z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Sondaż potwierdził, że wciąż wstydliwą dolegliwością jest nietrzymanie moczu. Co piaty badany przyznał, że nie powiedziałby o tym lekarzowi.

„Cała Polska sprawdza znamiona”. Uważajmy na nowotwory skóry [WIDEO]

zobacz więcej

Tyle samo ankietowanych nie powiedziałoby lekarzowi o kłopotach z pamięcią, które mogą wskazywać na rozwój demencji.

Z danych przedstawionych z okazji kampanii wynika, że 20 mln Polaków cierpi na hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu), a 13 mln ma nadciśnienie tętnicze, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub je bagatelizuje.

Poważnym problemem jest otępienie, na które prawdopodobnie cierpi 500 tys. naszych rodaków.

Lepiej zapobiegać niż leczyć


Prof. Tomasz Gabryelewicz zwraca uwagę, że im wcześniej uda się wykryć otępienie, tym łatwiej można opóźnić jego skutki, takie jak upośledzenie funkcjonowania i utrata samodzielności w codziennych czynnościach. Celem akcji jest więc także przełamanie szkodliwych stereotypów i tematów tabu.

– Częste współistnienie naczyniopochodnych zmian patologicznych w mózgu i zwyrodnienia alzheimerowskiego powoduje, że z formalnego punktu widzenia większość zespołów otępiennych może być zakwalifikowana do otępienia o etiologii mieszanej. Stąd kluczowe znaczenie w profilaktyce dotyczącej choroby Alzheimera ma dbanie o stan naczyń mózgowych, czyli m.in. walka z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą i otyłością – twierdzi specjalista.

Zobacz także: Owoce mogą obniżać ryzyko cukrzycy typu 2. Zaskakujące badanie

źródło:

Zobacz więcej