RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stany Zjednoczone zwróciły Kambodży skradzione antyki

Do Kambodży wróciło 27 antyków (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Do Kambodży wróciło 27 antyków (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Stany Zjednoczone oddały Kambodży 27 antyków, w tym posągi hinduistyczne i buddyjskie, po latach pracy nowojorskich śledczych nad odzyskaniem skradzionych i przemyconych artefaktów. Przedmioty wyceniono na ok. 3,8 mln dolarów.

Antykwariusz chciał przemycić do Polski 18 strzelb w starej komodzie

Niemieccy celnicy zatrzymali na autostradzie A 44 w pobliżu Anröchte, polskiego kierowcę, który twierdził, że jest handlarzem antykami i wraca z...

zobacz więcej

Wśród cennych przedmiotów jest kilka posągów, takich jak brązowy medytujący Budda siedzący na ciele Nagi, posąg Śiwy i buddyjska rzeźba Pradźńaparamity z piaskowca.

„Repatriacja tych 27 oszałamiających relikwii do Kambodży przywraca ważny związek między narodem klasycznej ery Angkor i jego współczesnymi zwyczajami i wierzeniami, które zbyt długo były zakłócane przez chciwość handlarzy skradzionymi antykami” – oświadczył prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr.

Minister kultury i sztuk pięknych Kambodży Phoeurng Sackona zauważył, że antyki są „zaginionymi duszami” przodków jego kraju.

Kambodżańskie artefakty znalazły się wśród blisko 400, które zostały zwrócone do 10 krajów po dochodzeniach prowadzonych przez jednostkę na Manhattanie zajmującą się handlem antykami.

Zobacz także: Odnaleziony obraz Matejki na aukcji. „To niewątpliwa sensacja”

W zeszłym tygodniu władze USA zwróciły Tajlandii dwie 680–kilogramowe kamienne rzeźby, skradzione kilkadziesiąt lat temu, które były wystawione w muzeum w San Francisco.

źródło:

Zobacz więcej