RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Na tle zaćmienia Słońca uchwycono obiekt z kosmosu. „Imperium atakuje”?

Zdjęcia ISS na tle zaćmienia Słońca (fot. Joel Kowsky/NASA via Getty Images)
Zdjęcia ISS na tle zaćmienia Słońca (fot. Joel Kowsky/NASA via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zaćmienie Słońca, które podziwialiśmy w czwartek, było prawdziwą gratką dla fanów astronomii. Wśród tysięcy zdjęć niezwykłego zjawiska trafiły się też oryginalne ujęcia. Na częściowo przysłoniętej przez Księżyc tarczy Słońca ukazał się kosmiczny obiekt. „Imperium atakuje” – komentują internauci. Co znajduje się na zdjęciu? Okazuje się, że to niezwykły zbieg okoliczności.

Ziemia z nowym księżycem. Srebrny Glob, tylko „w wersji mini”

Przez kilka miesięcy Ziemia będzie miała nowy „mini księżyc”. Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne naszej planety w...

zobacz więcej

Zaćmienie to gratka dla obserwatorów nieba.

Na czym polega zaćmienie Słońca?


Zjawisko występuje, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

W czwartek w Polsce widać było je jako zaćmienie częściowe, a punkt kulminacyjny przypadł krótko przed godz. 13. Tarcza Słońca była z naszej perspektywy przysłonięta maksymalnie w ok. 20 proc.

Zaowocowało to jednak wieloma wyjątkowymi fotografiami. Tę uchwycono z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i pokazuje cień rzucany przez księżyc na powierzchnię naszej planety.
(fot. NASA via GettyImages)
(fot. NASA via GettyImages)

Czarne dziury to nie kosmiczne odkurzacze. Dowodem „spaghetti z gwiazdy” [WIDEO]

Czarne dziury nie zachowują się – wbrew powszechnemu twierdzeniu – jak „kosmiczne odkurzacze”. Naukowcy mieli okazję zaobserwować niezwykłe...

zobacz więcej

I to właśnie ISS była bohaterem części spektakularnych zdjęć, wykonywanych już standardowo – z Ziemi.

Zdjęcie ISS na tle zaćmienia Słońca


W sieci pojawiły się zdjęcia fotografów pokazujące kosmiczny obiekt na tle zaćmienia Słońca. Facebookowa strona Z głową w gwiazdach opublikowała fotografię Tomasza Wiśniewskiego, który uchwycił kosmiczną stację. Jak czytamy, było to możliwe, ponieważ w „momencie zaćmienia przez Polskę przechodził pas tranzytu ISS na tle Słońca”.

Zdjęcie udało się wykonać „w króciutkiej przerwie w zachmurzeniu” – opisywał sam autor.

W komentarzach pojawiają się żartobliwe wpisy internautów, którzy sugerują, że kosmiczny obiekt wygląda jak TIE fingter – myśliwiec z kultowej sagi „Gwiezdne Wojny”. „Imperium atakuje” – komentują.

Zobacz także: Asteroida uderza w Ziemię, Polska w strefie zniszczenia. NASA pokazała symulację

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej